Ballina Bota John Kerry largohet nga administrata e Biden, do japë dorëheqjen si i...

John Kerry largohet nga administrata e Biden, do japë dorëheqjen si i dërguari i SHBA për klimën

30
0

John Kerry, i dërguari i SHBA për Klimën, pritet të jap dorëheqjen nga posti i tij. Kerry planifikon të largohet nga posti pranverën e 2024-ës, pas tre vitesh në krye të diplomacisë amerikane për klimën nën administratën e Biden.

Burimi i afërt me Kerry tha se ai do të vazhdojë të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror në janar dhe pritet të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih në shkurt. Ish-sekretari i shtetit, 80-vjeçar dhe kandidati demokrat për president drejtoi negociatat e SHBA në tre samite ndërkombëtare të klimës, i fundit prej të cilëve u mbajt në Dubai.

Kerry i dha prioritet në mënyrë specifike rifillimit të bisedimeve ndërkombëtare për klimën midis SHBA-së dhe Kinës dhe kishte rol kyç në negocimin e marrëveshjes së nëntorit Sunnylands , një marrëveshje e gjerë klimatike midis dy vendeve përpara COP28, raporton CNN.

Disa media fillimisht raportuan se Kerry po jepte dorëheqjen pasi synon t’i bashkohet fushatës së Bidenit, por ende nuk ka një koment nga Biden dhe Shtëpia e Bardhë për këtë çështje.

Para se të bashkohej me administratën e Biden, Kerry kishte punuar gjatë për çështjet klimatike. Si sekretar i shtetit, ai luajti një rol kyç në negocimin  e marrëveshjes së Parisit, e cila u miratua nga afro 200 vende në vitin 2015 dhe kishte për qëllim adresimin e ndikimeve negative të ndryshimeve klimatike.

Dhe në vitin 2019, Kerry bashkëthemeloi një iniciativë dypartiake të liderëve botërorë dhe të famshëm për të luftuar krizën klimatike të quajtur Lufta Botërore Zero. Kerry gjithashtu shërbeu së bashku me Joe Biden në Senat për dekada. Ai u zgjodh fillimisht në Senat për të përfaqësuar Massachusetts në 1984 pasi shërbeu si nënguvernator i shtetit nën guvernatorin Michael Dukakis.

Në vitin 2004, Kerry fitoi nominimin demokrat për president përpara se të humbiste zgjedhjet e përgjithshme ndaj presidentit aktual George W. Bush. Në vitin 2009, kur Biden u bë zëvendëspresident, Kerry mori rolin e tij si kryetar i Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë. Ai u emërua për të shërbyer si Sekretar i Shtetit nga Barack Obama në 2012. Kerry shërbeu gjithashtu në Marinën e Vietnamit si oficer i varkës me armë në Deltën e Mekong dhe iu dha Ylli i Argjendtë, Ylli i Bronzit dhe tre Zemra Purple.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu