Ballina Sport Liverpool hyn në garë për 103 milionëshin 19-vjeçar

Liverpool hyn në garë për 103 milionëshin 19-vjeçar

14
0

Liverpooli raportohet se i është bashkuar garës për adoleshentin e Benfica-s, Joao Neves, i cili duket se do të jetë një nga protagonistët e merkatos së verës.

Neves është titullar i rregullt për Benfica-n këtë sezon. Ai i ka ndihmuar ata të fitojnë dy trofe, duke përfshirë një kampionat.

Tani, sipas gazetës portugeze të lajmeve O Jogo, Liverpool e ka identifikuar Neves si objektivin kryesor të verës pasi ata janë të prirur të forcojnë opsionet e tyre në mesfushë. Ata ka të ngjarë të përballen me konkurrencë të ashpër nga United, Chelsea, Manchester City dhe Arsenal në të ardhmen.

Neves, i cili ka një klauzolë lirimi prej rreth 103 milionë £, mund të jetë një nënshkrim i shkëlqyer për klubin e Anfield. 19-vjeçari mund të marrë vendin e Wataru Endo në formacionin titullar.

Megjithatë, Benfica po synon t’i japë një marrëveshje të re mesfushorit. Me një mori skuadrash që duan ta marrin produktin e akademisë së tyre, ata shpresojnë të rrisin klauzolën e lirimit të tij në 129 milionë £.

Në përgjithësi, Neves ka qenë titullar në 46 nga 65 ndeshjet e luajtura në të gjitha kompeticionet që kur bëri debutimin e tij për Benfica-n në dhjetor 2022.