Ballina Politika Meta, jashtë marrëveshjes PS-Rithemelimi? Meçe: Është i shqetësuar për të nesërmen, është...

Meta, jashtë marrëveshjes PS-Rithemelimi? Meçe: Është i shqetësuar për të nesërmen, është i bindur se pas kësaj ka diçka më të rëndë

15
0

Analisti Arben Meçe komentoi zhvillimet e fundit politike, ku Partia Socialiste me deputetët e grupimit të Sali Berishës kaluan në Kuvend ngritjen e dy komisioneve hetimore, përkatësisht njëri për koncesionin e sterilizimit dhe tjetri për rrjedhën e të dhënave nga sistemi TIMS.

Ai komentoi qëndrimin e ftohtë të kryetarit të Partisë së Lirisë, Ilir Meta, për të cilin shtoi se ndihet i shqetësuar për atë se çfarë fshihet te dakordësia e dy përbërjeve politike, PS-Rithemelim.

“Ilir Meta është I shqetësuar për të nesërmen, sepse është i bindur se pas kësaj marrëveshjeje ka diçka më të rëndë. Është një lëvizje e mirëmenduar nga ana e PS, por që ka pikëpyetje për të nesërmen si për Metës dhe për Berishën.

Qoftë Berisha dhe Meta, janë dy individë janë me procese të rënda në SPAK, Ai që po e pastron në themel politikën shqiptare është SPAK. Nuk e them unë, ka kohë që ne e presim, sepse ka çështje serioze siç është CEZ DIA dhe për Berishën kemi në mënyrë të posaçme për 21 janarin”, tha ai i ftuar në “Ora e Fundit” në ABC News.

I pyetur se a ka një bashkim real mes demokratëve, analisti tha se nuk ka bashkim dhe në thelb ekzistojnë dy fraksione; pro dhe kundër Berishës.

“Nuk ka bashkim grupesh, ka një lojë të zhvilluar nga Berisha kohë përpara. Ndarjet thelbësore e që ekzistojnë linja berishiane dhe linja antiberishiane,  linja euroatlantike dhe linja euroatlantike e përfaqësuar nga Berishës dhe kjo ndarje ka interferimin e tij në bazë. Demokratë janë të bindur, për pos nostalgjisë që kanë për Berishën, me të nuk marrin pushtetin”, theksoi ai.

Po ashtu ai u ndal edhe tek një pikë tjetër, që PS ka shprehur gatishmërinë dhe vullnetin për t’i bashkuar votat me deputetët e krahut të Berishës për kalimin e ligjit për Amnistinë Penale.

Kjo sipas Meçes është një test i qartë, cili do të tregojë zhvillimet e mëtejshme në politikën shqiptare, sa i takon kompromisit dhe bashkëpunimit parlamentar.

“Ai [Berisha] kërkon të zhvlerësojë masën e arrestit, sepse asgjë s’ka për të shtuar Berisha si nga dritarja si me qenë në parlament;. Amnistia është dispozitë që kërkon një maxhorancë votash.

Edhe aleancat e rifomatuara në Kuvend do të ekspozojnë aleancat, është një ligj që teston zhvillimin e ri në parlament, që prodhon votat e 84 personave. 84 është si test për zhvillimet e mëtejshme politike në Shqipëri”, tha Meçe.