Ballina Bota Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në Detin e Japonisë

Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në Detin e Japonisë

32
0

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike në Detin e Japonisë.

Lajmi u konfirmua edhe nga ushtria e Koresë së Jugut.

Nisja vjen 15 ditë pasi udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un udhëhoqi stërvitjet e lëshimit që përfshinin raketa të shumta të mëdha në rajonin perëndimor të vendit.

Udhëheqësit ushtarakë të Koresë së Jugut kanë deklaruar se janë duke analizuar rrezen e fluturimit të raketës së Koresë së Veriut dhe karakteristika të tjera të ngjashme.