Ballina Aktualitet Theu masën “arrest shtëpie” dhe grabiti dy dyqane celularësh, vihet në pranga...

Theu masën “arrest shtëpie” dhe grabiti dy dyqane celularësh, vihet në pranga 41-vjeçari

17
0

Një 41-vjeçar është vënë në prangat e policisë së kryeqytetit, pasi ka thyer masën e sigurisë të “Arrestit në shtëpi”, po ashtu ka vjedhur një celular në një biznes në zonën e Unazës së Re, ndërsa disa ditë më vonë, ka vjedhur një celular në një biznes në Rrugën e Kavajës.

Bëhet me dije, se në cilësinë e provës materiale, janë sekuestruar 2 celularët që dyshohet se ka vjedhur ky shtetas dhe veshjet që dyshohet se ka përdorur gjatë vjedhjeve.

Njoftimi i policisë:

Tiranë/Finalizohet operacioni policor i koduar “Story”, nga Komisariati i Policisë Nr. 6 dhe Komisariati i Policisë Nr. 2. Theu masën e sigurisë “Arrest në shtëpi” dhe vodhi celularë në 2 biznese, kapet dhe vihet në pranga 41-vjeçari. Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale 2 celularët që dyshohet se ka vjedhur ky shtetas dhe veshjet që dyshohet se ka përdorur gjatë vjedhjeve.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Nr. 6 dhe specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Nr. 2, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërisë në fushën e vjedhjes së pronës dhe pasurisë, bazuar në informacionet e siguruara në rrugë operative, se një shtetas kishte thyer masën e sigurisë “Arrest në shtëpi” dhe kishte kryer vjedhje në dy biznese në zonat respektive të dy komisariateve, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Story”.

Në kuadër të këtij operacioni u ndalua shtetasi G. H., 41 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për vepra penale në fushën e narkotikëve. Nga veprimet hetimore të kryera ka rezultuar se ky shtetas ka thyer masën e sigurisë “Arrest në shtëpi” dhe më datë 25.03.2024 ka vjedhur një celular në një biznes në zonën e Unazës së Re, ndërsa më datë 01.04.2024, ka vjedhur një celular në një biznes në Rrugën e Kavajës.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 2 celularët e vjedhur dhe veshjet të cilat autori i ka përdorur gjatë kryerjes së vjedhjeve. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme.