Ballina Aktualitet NYT: Grenelli i propozoi Trump të vizitonte Thaçin në Hagë! Endrra për...

NYT: Grenelli i propozoi Trump të vizitonte Thaçin në Hagë! Endrra për t’u emëruar Sekretar Amerikan i Shtetit e investimet në Ballkan

18
0

E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin sipas të cilit nëse Donald Trump fiton presidencën, ai shpreson të jetë sekretar i shtetit. Por puna e tij ngre pikëpyetje, edhe nga ish-shefi i tij, shkruan gazetarja Elizabeth Williamson.

Artikulli flet për karrierën e Grenellit në kohën kur në presidencë ishte Donald Trump dhe kur ushtroi detyra të ndryshme në kabinetin e tij, nga i dërguar special për dialogun Kosovë-Serbi deri te ushtruesi i detyrës së Shefit të Agjencisë së Inteligjencës të ShBA-së.

New York Times shkruan s’e Trump flet rregullisht me Grenell të cilin e quan ‘një luftëtar’ dhe flet dhe për angazhimin e Grenell në Ballkan.

Tashmë Grenell është i fokusuar në Ballkan’ shkruan NYT duke përmendur projektin me dhëndrin e Trump Kushner për të ndërtuar një hotel dhe disa vila luksoze në Sazan e Zvërnec apo dhe për rivitalizimin e ish-Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë në Beograd, të shkatërruar nga bombardimet e NATO-s në Jugosllavi në 1999.

Ai ka bërë plane me zotin Kushner për një hotel luksoz, kompleks apartamentesh dhe muze në Beograd, kryeqytetin e Serbisë, në vendin e bombarduar nga NATO në vitin 1999. Ai po zhvillon gjithashtu dy vende të tjera turistike luksoze, një në një gadishull shqiptar dhe tjetri në një ishull mesdhetar në brigjet e Shqipërisë, shkruan NYT.

Lidhjet e zotit Grenell me Ballkanin janë  edhe përmes televizionit pro Trump, Newsmax, ku ai është punësuar si analist dhe  zv/president të televizionit

Vitin e kaluar, Newsmax rrjeti dominues në rrjetin kabllor  hyri në një marrëveshje shumëvjeçare me Telecom Serbia, transportuesi shtetëror serb, për të transmetuar përmbajtjen e Newsmax në Evropën Lindore. Neësmax në një deklaratë u shpreh se zoti Grenell nuk ishte i përfshirë në negociatat mbi marrëveshjen.

Grenell është bashkuar me një tregtar armësh dhe ish ekspert të Neësmax, John Cardillo, për të eksploruar mundësitë e prodhimit të municioneve në Ballkan, sipas dy personave të cilët treguan për sipërmarrjen. Cardillo, kompania e të cilit quhet M42 Tactical, u padit kohët e fundit për dyshimin se kishte futur në xhep afro 200,000 dollarë që u paguan nga një emigrant ukrainas, Michael Bogachek, për të furnizuar me makina të blinduara policinë në Ukrainë, por që nuk u dorëzuan kurrë.

Më tej NYT shkruan se Grenell ka punuar shumë për të ndihmuar jo vetëm zotin Trump, por edhe familjen e tij. Ai ndihmoi Melania Trump të siguronte 500,000 dollarë për dy fjalime në dy ditë radhazi në 2022, duke përfshirë një për Fix California, një grup për integritetin zgjedhor dhe angazhimin e votuesve i themeluar nga z. Grenell në vitin 2021. Ai ka lavdëruar publikisht vajzën e zotit Trump, Ivanka, si zyrtarin e parë të Shtëpisë së Bardhë që njohu statusin e zotit Grenell si anëtari i parë homoseksual i kabinetit amerikan.

E përditshmja amerikane, “The New York Times”, zbulon se Grenelli i kishte propozuar Trumpit që të vizitonte ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi në Hagë.

“Në një episod të pa raportuar më parë, zoti Grenell propozoi vitin e kaluar një ide për të nënvizuar ankesat e zotit Trump se aktakuzat e ngritura nga prokurori i posaçëm, Jack Smith, ishin politike. Zoti Grenell i propozoi zotit Trump t’i bashkohej atij në një vizitë te ish-presidenti dhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në burgun në Hagë, ku pret gjykimin për akuzat për krime lufte. Edhe z. Thaçi u padit nga z. Smith, i cili mbikëqyri ndjekjet penale të krimeve të luftës në Hagë përpara se të emërohej këshilltar special. Zoti Thaçi ka thënë se politika qëndron në themel të akuzave kundër tij”, shkruan NYT.

Megjithatë, sipas gazetës amerikane, Trumpi nuk e kishte pranuar këtë ide.

“Zoti Trump nuk e përqafoi idenë e zotit Grenell. Një person i afërt me z. Thaçi tha se i dukej argëtuese ideja e zotit Trump dhe një rrëmujë të zhurmshme mediatike përpara IEVP të Hagës – por vendosi se do të ishte më mirë të fokusohej në rastin e tij”.

“Zoti Grenell ka postuar pretendime në mediat sociale se aktakuza e z. Thaçi ishte një komplot i udhëhequr nga Departamenti i Drejtësisë”, ka shkruar më tej NYT në një artikull të gjatë për Grenell.

Aty përmendet edhe koha kur Grenelli tentonte të arrinte paqe mes Kosovës dhe Serbisë, dhe si ideja e tij që Liqeni i Ujmanit të riemërtohej në “Liqeni Trump”.

“Në fund të vitit 2020, i etur për një grusht shteti diplomatik në ditët e fundit para zgjedhjeve presidenciale, zoti Trump e dërgoi z. Grenell në një mision që turbulloi diplomatët perëndimorë për një dekadë: Për të nxitur Serbinë që të njohë Kosovën, një ish-krahinë me shumicë shqiptare, si shtet i pavarur. Zoti Grenell u afrua me liderët rajonalë, duke injoruar kryesisht diplomatët amerikanë dhe të Bashkimit Evropian, të cilët kishin punuar për këtë çështje për vite me radhë”.

“I sigurt për një marrëveshje, z. Grenell propozoi riemërtimin e një rezervuari industrial që lidh Kosovën dhe Serbinë në ‘Liqeni Trump’ për të përkujtuar arritjen e tij. Por negociatat dështuan pasi gjykata e krimeve të luftës në Hagë njoftoi planet për të paditur zotin Thaçi, presidentin e Kosovës. Serbët dhe shqiptarët në Kosovë, gjithnjë e më të përçarë, ende e quajnë liqenin me dy emra të ndryshëm, asnjëri prej të cilëve nuk është Trump”, përfundoi shkrimi i NYT.

Endrra

Nëse doni të shmangni luftën, më mirë të keni një bir kurve si sekretar shteti,” tha zoti Grenell në një episod të marsit të “Self Centered”, një podcast ku trajtohen ngjarjet aktuale. Amerika ka nevojë për një kryediplomat “të ashpër”, tha ai, “i cili ulet në këto tavolina dhe thotë: ‘Djema, nëse nuk e zgjidhim këtë këtu, nëse nuk përfaqësojmë paqen dhe gjejmë një rrugë të vështirë, unë’ duhet ta marr këtë dosje, të kthehem në Shtetet e Bashkuara dhe t’ia kalojë sekretarit të mbrojtjes, i cili nuk negocion. Ai do të të bombardojë.” Privatisht, z. Grenell ka lënë të kuptohet me raste për ish-kolegët e administratës Trump se posti i Sekretarit të Shtetit i është prenotuar, megjithëse dy persona në rrethin e ngushtë të zotit Trump thonë se një siguri e tillë nga çdo punëkërkues është e parakohshme.