Ballina Bota ​Zjarri në një arkadë lojërash vret 20 persona në Indi

​Zjarri në një arkadë lojërash vret 20 persona në Indi

29
0

Të paktën 20 persona kanë vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një arkadë në qytetin perëndimor të Indisë Rajkot të shtunën, thanë zyrtarët lokalë.

Komisionari i policisë së Rajkot, Raju Bhargava, tha për ANI se zjarri tani është nën kontroll dhe operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar.

“Ne po përpiqemi të marrim sa më shumë trupa të jetë e mundur. Deri më tani, rreth 20 trupa janë gjetur dhe ata janë dërguar në spital për hetime të mëtejshme”, tha Bhargava.

Kryeministrja e shtetit Gujarat Bhupendra Patel tha se një ekip special hetimor është duke u ngritur nga qeveria e shtetit Gujarat për të hetuar.

Kryeministri i Indisë Narendra Modi shprehu dhimbjen për incidentin në një postim në X.

“Tragjedia e zjarrit në Rajkot na ka pikëlluar të gjithëve. Në bisedën time telefonike me të pak kohë më parë, Bhupendrabhai Patel Ji më tha për përpjekjet që po bëhen për të siguruar që të gjithë ndihmat e mundshme t’u ofrohet atyre që janë prekur,” shkroi ai.