Ballina Bota Zyrtarët e Gazës thonë se 40 palestinezë u vranë nga sulmet ajrore...

Zyrtarët e Gazës thonë se 40 palestinezë u vranë nga sulmet ajrore izraelite gjatë natës në Rafah

19
0

Agjencia e mbrojtjes civile e Gazës tha se numri i të vdekurve ishte rritur në 40 nga sulmet e natës izraelite që dogjën tendat e njerëzve të zhvendosur palestinezë në qytetin jugor të Rafahut.

Agjencia tha të hënën se shumë trupa u “karbonizuan” pasi sulmet shkaktuan një zjarr që shpërtheu në një qendër zhvendosjeje në veriperëndim të Rafahut.

“Masakra e kryer nga ushtria okupatore izraelite në tendat e refugjatëve në veriperëndim të qytetit Rafah në Rripin jugor të Gazës ka lënë 40 dëshmorë dhe 65 të plagosur”, citohet të ketë thënë zyrtari i agjencisë Mohammad al-Mughayyir nga AFP.

“Ne pamë trupa të djegur dhe gjymtyrë të copëtuara … Ne pamë gjithashtu raste të amputimeve, fëmijë të plagosur, gra dhe të moshuar.”

“Ne morëm një numër të madh fëmijësh dëshmorë nga bombardimet izraelite, duke përfshirë një fëmijë pa kokë dhe fëmijë, trupat e të cilëve janë kthyer në copëza”, tha një ndihmës palestinez për agjencinë e lajmeve Anadolu.

Sulmi izraelit shkaktoi protesta të forta nga Egjipti, Jordania, Kuvajti dhe nga Katari, të cilët paralajmëruan se mund të “pengojë” hapat e nisjes për të ringjallur bisedimet e armëpushimit të ngecur dhe lirimin e pengjeve (shih postimin e mëparshëm në 10.12).

Ushtria izraelite kishte thënë gjatë natës se avioni i saj kishte “goditur një kompleks të Hamasit në Rafah”, duke vrarë Yassin Rabia dhe Khaled Nagar, të dy zyrtarë të lartë të grupit militant palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ai shtoi se ishte “në dijeni të raporteve që tregonin se si rezultat i goditjes dhe zjarrit që u ndez, disa civilë në zonë u dëmtuan. Ngjarja është nën shqyrtim.”