Ballina Sport Aksident i rëndë për piloten norvegjeze në pistën e Misano

Aksident i rëndë për piloten norvegjeze në pistën e Misano

25
0

Momente paniku në pistën italiane të Misano gjatë ditës së sotme. Mia Rusthen, pilotja 22-vjeçare norvegjeze, u përfshi në një aksident të keq në garën inauguruese të Kampionatit Botëror të Superbike për Femra.

Rusthen u shtrua menjëherë në spitalin Bufalini të Cesena me një dëmtim në kokë. Më pas, fmilja e tij informoi për gjendjen shëndetësore të pilotes, e cila është në gjendje të qëndrueshme dhe mjekët janë optimistë.

“Mia aktualisht është në gjendje kome të induktuar. Ajo iu nënshtrua një operacioni për lehtësimin e presionit intrakranial dhe eliminimin e një hemorragjie”, thuhet në deklaratën e stafit mjekësor.

“Mjekët janë shumë optimistë dhe të kënaqur me rezultatin e operacionit. Presioni në turin e saj është stabilizuar dhe shenjat e saj jetësore janë të qëndrueshme. Ne e vlerësojmë gjithë dashurinë dhe dashurinë që i keni dërguar Mia”, thanë familjarët e pilotes.