Ballina Bota Treni i mallrave përplaset me trenin e pasagjerëve, viktima dhe të plagosur

Treni i mallrave përplaset me trenin e pasagjerëve, viktima dhe të plagosur

25
0

Të paktën pesë persona kanë vdekur pasi një tren mallrash u përplas me një tren pasagjerësh në Indinë lindore të hënën.

Kanchenjunga Express, i cili kalon midis qytetit të Kolkata dhe Silchar në shtetin verilindor të Assam, u godit nga një tren mallrash në jug të qytetit të Siliguri, sipas kryeministres së Bengalit Perëndimor Mamata Banerjee.

Ekipet e emergjencave kanë nxituar në vendin e përplasjes, i cili shtrihet poshtë ultësirës që çon në Darjeeling, një destinacion popullor turistik malor i famshëm për plantacionet e tij të çajit dhe pamjet mahnitëse të Himalajeve.

“Pesë pasagjerë kanë vdekur dhe 25-30 janë plagosur në aksident,” u tha gazetarëve nga vendi i përplasjes mbikëqyrësi i policisë së Darjeeling, Abhishek Roy. “Situata është e rëndë. Incidenti ndodhi kur një tren mallrash u përplas në Kanchenjunga Express.

Lëndimet “nuk janë fatale”, tha Roy, duke shtuar se pasagjerët po transferohen në Nju Jalpaiguri, i cili është qyteti më i afërt dhe kryqëzimi më i madh hekurudhor në Indinë verilindore.

Imazhet e drejtpërdrejta nga vendi i përplasjes të transmetuara drejtpërdrejt nga kanali lokal i lajmeve TV 9 treguan njerëz të mbledhur jashtë vagonave, disa duke filmuar në telefonat e tyre.

Përplasja vjen më shumë se një vit pasi India përjetoi një nga katastrofat më të këqija të trenave në historinë e vendit , kur më shumë se 280 njerëz u vranë në një përplasje trekahëshe që përfshinte dy trena pasagjerësh dhe një tren mallrash në shtetin lindor të Odishës.