Ballina Bota Kush janë Houthi-t?

Kush janë Houthi-t?

32
0

Houthi janë një grup rebelësh islamikë shiitë me bazë në Jemenin perëndimor.

Grupi u formua në vitet 1990 si një lëvizje për të promovuar të drejtat e shiitëve Zaidi dhe fisit Houthi, nga i cili grupi mori emrin e tij, shkruan Sky News.

Grupi kundërshton ndikimin e SHBA-së dhe Izraelit në Lindjen e Mesme – me sloganin e saj që përmban fjalët “vdekje Amerikës”, “vdekje Izraelit” dhe një “mallkim mbi hebrenjtë”.

Të mbështetur nga Irani dhe aleatë me grupe të tjera islamike në rajon si Hamasi dhe Hezbollahu, grupi ka akuzuar gjithashtu Arabinë Saudite për “marrëveshje” me SHBA.

Vdekja e themeluesit të grupit, Hussein al Houthi, në duart e ushtrisë jemenase, shkaktoi një luftë civile – kryengritjen Houthi – në vitin 2004.

Grupi, i udhëhequr tani nga vëllai i tij, Abdul-Malik al Houthi, gjithashtu mori pjesë në revolucionin jemenas të vitit 2011, duke fituar territore të tjera.

Që atëherë, ata kanë zgjeruar zonën e tyre të ndikimit dhe tani kontrollojnë pjesën më të madhe të bregut perëndimor të Jemenit deri në ngushticën Bab al Mandeb – hyrja në Detin e Kuq.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu