Ballina Rajoni Media kroate: Çfarë goditje nga Amerika për Serbinë – ambasadori amerikan ia...

Media kroate: Çfarë goditje nga Amerika për Serbinë – ambasadori amerikan ia dha Vuçiqit lajmin që e tronditi

36
0

Lajmi për miratimin nga ShBA-ja të kërkesës së Kosovës për furnizim me raketa anti-tank “Javelin”, ka shkaktuar bujë edhe në Kroaci.

Mediumi kroat ‘Slobodna Dalmacija’, në versionin online të tij, shkruan sot se lajmi që i është komunikuar sot presidentit serb nga ambasadori amerikan Christopher Hill, është një tronditje për Serbinë.

“Çfarë goditje nga Amerika për Serbinë: ambasadori amerikan bëri një vizitë të jashtëzakonshme te Vuçiqi dhe ia tha atij lajmin që e tronditi”, shkruan ‘Slobodna Dalmacija’.

Gazeta kroate shkruan se presidenti Vuçiq tha se ky informacion është një zhgënjim i madh për Serbinë, por se Serbia do të punojë së bashku me SHBA-në për të ruajtur marrëdhëniet serbo-amerikane.

“Vuçiq më herët kishte deklaruar se Serbia është fuqia më e fortë e tankeve në Ballkan. Por, ‘Javelinat’ përdoren për të shkatërruar tanke. Pra, nëse Serbia planifikon të pushtojë Kosovën në të ardhmen, ‘Javelinët’ mund të jenë një pengesë e vërtetë”, shkruan gazeta kroate.

Javelin u prodhua fillimisht në vitet 1990.

Për herë të parë, “Javelin” u përdor për të shkatërruar bunkerë, ndërtesa dhe struktura të tjera të fortifikuara pas sulmeve të 11 shtatorit 2001 në Afganistan dhe Irak.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu