Ballina Politika 111 vjetori i Policisë së Shtetit, reagon ministri Balla: Do të ketë...

111 vjetori i Policisë së Shtetit, reagon ministri Balla: Do të ketë rritje pagash

46
0

Gjatë një aktiviteti me rastin e 111-vjetorit të themelimit të Policisë së Shtetit, ministri i Brendshëm Taulant Balla tha se do të ketë rritje pagash për efektivët.

Balla tha se punonjësit e Policisë do të përfitojnë gjithashtu kredi të buta, në mënyrë që të sigurojnë shtëpi për familjen e tyre.

 “Keni vëmendjen e qeverisë. Sapo kaluam kreditë e buta për disa punonjës të policisë, dhe do të vijojmë me 300 të tjerë. Po ashtu do të vijojmë të mbështesim.

Do t’i sigurojmë shtëpi për familjen e tyre. Po detajojmë dhe vlerësimin se sa do të jetë rritja e pagave për punonjësit e policisë së Shtetit dhe për punonjës të tjerë, të sektorit të Shëndetit Publik apo për FA-të, dhe administratën publike. Kërkesa ime është që në këtë rritje historike pagash për sektorin publik që do të realizojmë për sektorin publik në 1 korrik, forcat e policisë të jenë më të vlerësuar. Do të kemi shumë shpejt dhe në Policinë e Shtetit modele të përdorimit të inteligjencës artificiale. Një prej indikatorëve më kuptimplotë të rritjes së besimit te qytetarëve te policia, janë thirrjet në numrin 112”, tha Balla.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu