Ballina Europë Rusia e cilëson “agjent të huaj” shkrimtarin rus, kundërshtoi operacionin në Ukrainë

Rusia e cilëson “agjent të huaj” shkrimtarin rus, kundërshtoi operacionin në Ukrainë

42
0

Rusia të premten e cilësoi si “agjent të huaj” shkrimtarin i cili gjendet në mërgim Boris Akunin.

Ai ka folur kundër operacionit ushtarak të Moskës në Ukrainë. Kremlini ka shpeshtuar goditjet ndaj mospajtimeve të shfaqura që nga fillimi i ofensivës në Ukrainë në shkurt të 2022-tës.

Ai synoi artin, dhe zhduki nga libraria libra të autorëve që janë kritikë ndaj Moskës.

Akunin është i njohur për romanet e tij historike me detektivë dhe kritikat e tij të gjata ndaj Presidentit rus Vladimir Putin, shkruan The Moscow Times.

“Rusia udhëhiqet nga një diktator i çmendur psikologjikisht dhe më e keqja, ajo ndjek me bindje paranojën e tij”, shkroi Akunin në Facebook ditën kur Putin dërgoi trupa në Ukrainë në shkurtin e 2022-tës.

Megjithë mosmarrëveshjen me Kremlinin, Akunin mbetet një nga autorët bashkëkohorë më të lexuar të Rusisë.

Ai gjithashtu bashkëthemeloi një platformë fushate të quajtur “Rusia e vërtetë” që mbledh figura kulturore ruse për të ndihmuar refugjatët ukrainas dhe rusët që u larguan nga vendi i tyre.

Shumë figura kulturore ruse janë larguar nga vendi që kur filloi operacioni ushtarak i Kremlinit në Ukrainë, me ata që qëndruan përballë ligjeve të rrepta të censurës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu