Ballina Rajoni Si po e paralajmërojnë amerikanët Vuçiqin që të mos luajë me zjarrin,...

Si po e paralajmërojnë amerikanët Vuçiqin që të mos luajë me zjarrin, ja plani i ShBA-së që në fund Beogradi të njohë Kosovën

55
0

Vendimi i Departamentit të Shtetit për të pranuar kërkesën e Prishtinës për blerjen e raketave antitank Javelin sipas medias serbe “Danas” është një formë paralajmërimi për presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, dhe thotë “ne bashkëpunojmë me ju, por kini kujdes se çfarë bëni”.

Vuçiç të enjten është njoftuar për këtë vendim, i cili ka trazuar opinionin vendas, të informuar në mënyrë të pamjaftueshme, nga ambasadori amerikan Christopher Hill dhe presidenti i Serbisë tha se ky informacion ishte një zhgënjim i madh, por se vendi ynë së bashku me SHBA, do të punojnë për ruajtjen e marrëdhënieve serbo-amerikane. Së fundmi, gjatë një vizite në Shtëpinë Ruse me ambasadorin rus , Aleksandar Bocan Harchenko, Vuçiç tha se të gjithë në rajon po armatosen dhe se i takon Serbisë që të mos mbetet prapa në këtë.

Prej shumë kohësh ai vlerëson forcën, pajisjet dhe gatishmërinë e ushtrisë vendase dhe së fundmi ka nisur iniciativa për vendosjen e shërbimit të rregullt ushtarak. Nga ana tjetër, Kosova bashkëpunon edhe me NATO-n, zhvillon stërvitje ushtarake, merr armatim dhe paralajmëron krijimin e një ushtrie të rregullt. Këtë fakt e konfirmoi dje dhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani. Ajo ka deklaruar se tashmë Kosova po futet në një fazë vendimtare të Kapaciteteve Kombëtare Mbrojtëse, duke zhvilluar Forcën e Sigurisë së Kosovës sipas standardeve të NATO-s dhe duke thelluar edhe më tej raportin me aleatin strategjik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjithashtu një lajm tjetër i bujshëm është se Kosova do të mirëpresë stërvitjen më të madhe ndërkombëtare në Rajonin e Ballkanit ‘Defender Europe’ 2025, pasi u përjashtua nga SHBA në vitin 2023 për shkak të tensioneve në Veri. Këtë e konfirmoi Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, i cili ka njoftuar se janë përmbushur edhe të gjitha objektivat e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ‘Defender Europe’.

Flasin analistët serbë

Vuk Vuksanovic, një studiues i lartë në Qendrën e Beogradit për Politikat e Sigurisë, për Danas, thotë se ky ishte një mesazh i fortë për Vuçiçin. “Nëse e përjashtojmë faktin që politika e jashtme amerikane shpesh mund të jetë produkt i konkurrencës midis degëve dhe agjencive të tyre të ndryshme, këtu ka ende një element paralajmërimi për Vuçiçin. Një lloj mënyre që Uashingtoni të përpiqet të disiplinojë Beogradin duke i thënë: “Ne bashkëpunojmë me ju, por kini kujdes se çfarë bëni. Sigurisht, kjo forcon zërat dhe vrullin e atyre në Uashington që ende e shohin Beogradin me sy të vjetër. Por tani më duket se i gjithë investimi i Vuçiçit, kur bëhet fjalë për marrëdhëniet amerikano-serbe, është fokusuar në vitin 2024 dhe në faktin se Trump ose një republikan tjetër do të jetë në Shtëpinë e Bardhë. Dhe po, përkundër faktit se ai arriti një bashkëpunim relativisht funksional me administratën e Bidenit, i gjithë fokusi duhet të vendoset në këtë”, vlerëson Vukasanovic.

Vërejtje publike për Vuçiçin për lojën e kartës lindore

Redaktori i Mendimit të ri politik serb dhe kandidati për deputet i Partisë Popullore në zgjedhjet e fundit, Gjorgje Vukadinoviç, thotë për Danas se mbështetja amerikane për pavarësinë e Kosovës është shumështresore dhe gjithëpërfshirëse dhe ka kohë që përfshin aspektin ushtarak, edhe pse jo shumë thuhet për këtë në mediat serbe. “Megjithatë, në kontekstin aktual politik, ky njoftim i fundit për intensifikimin e bashkëpunimit ushtarak ndërmjet SHBA-së dhe Prishtinës tërheq vëmendjen si për kohën, ashtu edhe për përmbajtjen e tij, që të kujton një lloj “goditjeje” mbi mburrjet intensive të regjimit për aftësitë tona ushtarake.

Kohët e fundit, Vuçiç dhe mediat e regjimit janë mburrur vazhdimisht për epërsinë e tyre në raport me rajonin për sa i përket tankeve dhe mjeteve të tjera të blinduara luftarake, dhe menjëherë po vjen një ndeshje në formën e dërgimit amerikan të armëve serioze antitank në Prishtinë,” vëren Vukadinovic.

Sipas tij, pavarësisht se ky bashkëpunim, pra përkrahja e SHBA-së dhe Britanisë për pavarësinë e Kosovës, është e vazhdueshme, në këtë rast ai mendon se mesazhi është edhe në mes, d.m.th. një paralajmërim publik për Serbinë, më saktë, për Vuçiçin, i cili sinqerisht apo jo, javët e fundit, në fakt, që nga fillimi i kësaj krize (pos)zgjedhore, e ka luajtur hapur dhe demonstrativisht kartën e Lindjes.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu