Ballina Europë Banka e Izraelit: Lufta do të na kushtojë 51 miliardë dollarë

Banka e Izraelit: Lufta do të na kushtojë 51 miliardë dollarë

38
0

Banka e Izraelit vlerëson se shteti hebre do të shpenzojë rreth 210 miliardë shekelë (51 miliardë euro) për luftën në periudhën trevjeçare 2023-2025.

Kështu raporton Channel 12 në një raport që shqyrton ndikimin e luftës në Gaza në ekonominë izraelite.

Gjithashtu sipas dosjes, që nga fillimi i luftës më 7 tetor, Izraeli ka investuar 24.7 miliardë shekel (gjashtë miliardë euro) fonde shtetërore në aspekte të ndryshme të përpjekjeve të luftës, duke përfshirë kostot e mbrojtjes përgjatë kufijve dhe shpenzimet për mbi 100. mijëra të evakuuar nga veriu dhe jugu i vendit

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu