Ballina Rajoni ​Dendias: Forcat e Armatosura greke duhet të hyjnë në një epokë të...

​Dendias: Forcat e Armatosura greke duhet të hyjnë në një epokë të re

38
0

Forcat e Armatosura greke duhet të hyjnë në një epokë të re, të cilën qeveria e quan “Forcat e Armatosura 2030”, tha ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Nikos Dendias në një intervistë për gazetën “Kathimerini” të dielën.

Ai vuri në dukje se kjo ishte arsyeja pse ndryshimet e fundit në udhëheqjen e forcave të armatosura kishin shkuar përtej shefave të shtabit për një qasje më gjithëpërfshirëse.

Dendias theksoi gjithashtu nevojën për të zhvilluar aftësinë e prodhimit vendas të armëve, në vend që të blejë “çdo gjë jashtë raftit dhe të mos prodhojë asgjë”.

Ai vuri në dukje se konfliktet në Ukrainë, Kaukaz dhe Rripin e Gazës kanë treguar se doktrinat që forcat e armatosura greke ndjekin aktualisht duhet të studiohen dhe të rishikohen në një shkallë të madhe, pasi nevojitet një qasje rrënjësisht e ndryshme.

“Ukraina tregoi qartë se përgjegjësia e vendimmarrjes duhet të jetë në një nivel më të ulët, me oficerë të rangut të ulët dhe të mesëm që kanë aftësinë të veprojnë vetë dhe të marrin vendime,” tha ai.

Oficerët që shprehin shqetësimet në lidhje me vendimin më të mirë duhet gjithashtu të shpërblehen, shtoi ai, ndërsa vuri në dukje se Forca Ajrore greke ka nevojë për një Industri të Hapësirës Ajrore greke që funksionon siç duhet.

Dendias u zotua të paraqesë së shpejti legjislacionin që ka të bëjë me inovacionin në Forcat e Armatosura, duke lidhur kapacitetin prodhues të vendit me nevojat e Shtabit të Përgjithshëm dhe tha se qëllimi i qeverisë ishte të krijonte një ekosistem “tërësisht të ndryshëm nga ai që ka ekzistuar deri tani”.

Ai theksoi se ishte e pa tolerueshme që prodhimi vendas i industrisë së mbrojtjes të jetë “zero ose afër zeros” në një vend që shpenzon kaq shumë për sistemet e armëve për t’i shërbyer nevojave të Forcave të tij të Armatosura.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu