Ballina Kuriozitete ​Zbulohet origjina e mumieve aliene nga Peruja

​Zbulohet origjina e mumieve aliene nga Peruja

49
0

Dy “mumie aliene” që u shfaqën në mënyrë misterioze në një aeroport në kryeqytetin peruan, Lima tetorin e kaluar, janë tërësisht me origjinë tokësore, sipas një analize shkencore.

Në konferencën për shtyp, ekspertët i përshkruan dy ekzemplarët e vegjël si kukulla të ngjashme me njeriun, ndoshta të bëra nga pjesë njerëzore dhe kafshësh. Një dorë e veçantë me tre gishta që besohet të jetë nga provinca Nazca e Perusë u analizua gjithashtu dhe ekspertët përjashtuan çdo lidhje me jetën jashtëtokësore.

“Këta nuk janë alienë. Ato janë kukulla të bëra nga kockat e kafshëve nga ky planet, të lidhura me njëra-tjetrën me ngjitës sintetik modern,” tha Flavio Estrada, një arkeolog në Institutin Peruan të Mjekësisë Ligjore dhe Mjekësisë Ligjore.

“Është një histori tërësisht e sajuar”, shtoi Estrada.

Dy figura, të ngjashme me trupa të mumifikuar, me veshje tradicionale të Andeve, u shfaqën në aeroport në zonën e kompanisë së dërgesave DHL në një kuti kartoni. Disa media më pas spekuluan për origjinën e tyre të mundshme jashtëtokësore.

Dy trupa të tjerë të vegjël të mumifikuar, me kokë të zgjatur dhe duar me tre gishta, ishin objekt i një seance dëgjimore në Kongresin Meksikan shtatorin e kaluar.

Gazetari meksikan dhe entuziast i vjetër i UFO-ve, Jaime Maussan, pohoi se trupat mijëravjeçarë të gjetur në Peru në vitin 2017 nuk kishin lidhje me ndonjë specie të njohur.

Shumica e ekspertëve më vonë i hodhën poshtë ato si mashtrime dhe thanë se ndoshta ishin mumie të lashta njerëzore të gjymtuara të përziera me pjesë të kafshëve, por ato ishin padyshim nga Toka.

Ekspertët në një konferencë për shtyp, të organizuar dje nga Ministria e Kulturës peruane, nuk thanë se kukullat e gjetura në ambientet e DHL ishin të lidhura me trupat në Meksikë, të cilat ata gjithashtu theksuan se nuk ishin jashtëtokësore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu