Ballina Bota Analiza e Politico: Evropa përgatitet të qëndrojë e vetme nëse Trump fiton...

Analiza e Politico: Evropa përgatitet të qëndrojë e vetme nëse Trump fiton zgjedhjet në SHBA

40
0

Kryeministri belg Alexander De Croo paralajmëroi se Evropa duhet të jetë gati të qëndrojë e vetme nëse Donald Trump kthehet në Shtëpinë e Bardhë këtë vit.

“Nëse viti 2024 na sjell “Amerikën e parë” përsëri, do të jemi më shumë se kurrë një Europë më vete,” paralajmëroi ai në një fjalim në Parlamentin Evropian, në fillimin e një viti në të cilin qytetarët e Bashkimit Evropian dhe amerikanët shkojnë në sondazhe.

“Ne, si evropianë, nuk duhet të kemi frikë nga kjo perspektivë; ne duhet ta përqafojmë atë,” argumentoi ai, duke thënë se Evropa duhet të bëhet “më e fortë, më sovrane, më e mbështetur te vetja”.

Në Shtetet e Bashkuara, Trump është favorit për të fituar nominimin e Partisë Republikane për president. Në Ioëa-s, ka fituar me një diferencë të madhe.

Perspektiva e një mandati të dytë Trump ka alarmuar zyrtarët në kryeqytetet e BE-së që kur u bë e qartë se ai do të kandidonte përsëri për Shtëpinë e Bardhë, mes shqetësimeve se ai do të prishë tregtinë dhe do të tërheqë mbështetjen e SHBA për përpjekjet evropiane të sigurisë.

De Croo është një figurë kyçe në politikën evropiane këtë vit pasi vendi i tij mban presidencën e radhës të Këshillit të BE-së për gjashtë muajt e ardhshëm, duke u dhënë diplomatëve belgë fuqinë për të vendosur agjenda në takimet vendimtare të Brukselit.

Komentet e tij i bënë jehonë një fjalimi të famshëm të vitit 2017 nga kancelarja e atëhershme gjermane Angela Merkel në vazhdën e fitores së parë të zgjedhjeve të Trump, kur ajo paralajmëroi se Evropa nuk mund të mbështetet vetëm tek aleatët e saj.

Thierry Breton, Komisioneri Evropian i Francës, zbuloi kohët e fundit se Trump tha në vitin 2020 se SHBA “nuk do t’i vinte kurrë” në ndihmë Evropës nëse do të sulmohej.

Në Gjermani, politikanët i bënë jehonë mesazhit të Merkelit se Evropa duhet të jetë në gjendje të kujdeset për veten.

Trump është një njeri që “nuk e fsheh përbuzjen e tij për demokracinë” dhe “po kërcënon të bëhet përsëri president,” shkroi në X Katarina Barley, një anëtare e lartë socialdemokrate gjermane e Parlamentit Evropian. “Evropa duhet të fokusohet tek vetja”.

Norbert Röttgen, një ligjvënës i lartë nga Unioni Kristian Demokrat i Gjermanisë, tha në një intervistë për gazetën Tagesspiegel: “Qeveria gjermane duhet të përgatitet tani më intensivisht se më parë për kthimin e Trump në Shtëpinë e Bardhë. Ndër të tjera, kjo do të thotë se ne duhet të rrisim prodhimin tonë të armëve në mënyrë që Ukraina të mund të mbrohet kundër një sulmi rus edhe pa ndihmën e SHBA. Liria e Evropës varet prej saj.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu