Ballina Bota Zelensky thirrje për bashkim të Perëndimit në mbështetje të Ukrainës: Na duhet...

Zelensky thirrje për bashkim të Perëndimit në mbështetje të Ukrainës: Na duhet superioritet ajror për ta mposhtur Rusinë

32
0

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky i pranishëm në forumin ekonomik të Davos në Zvicër, bëri thirrje ndaj Perëndimir që të jetë i bashkuar në ofrimin e mbështetjes për Ukrainës teksa përballet me luftën gati 2 vjeçare të Rusisë.

Ai u bëri thirrje aleatëve të Kievit që të ndihmojnë Ukrainën për të krijuar superioritetin ajror kundër Moskës në mënyrë që të arrijë të fitojë luftën.

“Duhet të kemi superioritet ajror për Ukrainën. Ashtu siç kemi arritur superioritet në Detin e Zi, ne mund ta bëjmë këtë. Kjo gjë do të mundësojë përparim në terren… partnerët e dinë çfarë duhet dhe në çfarë cilësie”, ka thënë Zelensky.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu