Ballina Europë Macron i Francës do të udhëtojë në Ukrainë në shkurt për të...

Macron i Francës do të udhëtojë në Ukrainë në shkurt për të finalizuar marrëveshjen dypalëshe të sigurisë

47
0

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të martën se do të udhëtojë në Ukrainë në shkurt për të finalizuar një marrëveshje dypalëshe të garancisë së sigurisë dhe Parisi do të dorëzojë armatim më të sofistikuar në javët e ardhshme.

Udhëtimi vjen në një kohë kur përplasjet politike në Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian kanë mbajtur dy paketa të mëdha ndihme për Ukrainën.

Franca ka punuar për të përfunduar një marrëveshje dypalëshe të garancisë së sigurisë me Ukrainën për të ndihmuar në rritjen e financave dhe mbrojtjes së saj kundër Rusisë me synimin për të frenuar Moskën nga agresioni i ardhshëm.

Macron tha se rreth 40 raketa me rreze të gjatë veprimi Scalp dhe qindra bomba do të dorëzohen në javët e ardhshme.

“Me këto dërgesa, unë do të shkoj vetë në Ukrainë në shkurt dhe do t’i finalizoj këto,” tha Macron në një konferencë shtypi, duke shtuar se evropianët do të duhet të sigurojnë që Ukraina të vazhdojë të mbrohet kundër Rusisë.

Kievi po kërkon të mbajë flukse ndihme ushtarake dhe financiare nga aleatët e tij perëndimorë pas gati dy vjetësh luftimi të një pushtimi rus në shkallë të plotë, shkruan Reuters.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu