Ballina Lifestyle Kylie Jenner bëri një lëvizje beli dhe TikTok u çmend: pse ka...

Kylie Jenner bëri një lëvizje beli dhe TikTok u çmend: pse ka ajo kaq shumë fuqi?

22
0

Kylie Jenner shfaqet në një video TikTok të mikeshës së saj Yris Palmer, veshur totalisht me të zeza nga KHY, teksa kërcen me këngën e Don Omarit të titulluar Dile dhe e remiksuar nga Austin Millz. Një shprehje provokuese në fytyrë dhe një lëvizje e lehtë beli: Kjo është e mjaftueshme për t’u bërë virale, për të thënë të paktën.

Videoja në fakt ka mbledhur shifra marramendëse dhe aktualisht ka 62.5 milionë shikime. Ka gjithashtu shumë përdorues që e kanë sjellë në versionin e tyre, vetëm ose me miqtë.

Cili është sekreti i këtij suksesi? Pamjet? Vipat në gjendje normale larg glamit? Kënga? Hapat? Bukuria e protagonisteve? Algoritmi? Një kombinim i të gjithave? E sigurt është se edhe një herë po dëshmojmë ndikimin e jashtëzakonshëm të Kylie Jenner në rrjetet sociale, një nga personazhet më të ndjekur në botë (400 milionë ndjekës në IG dhe 55.8 në TikTok).

Nëse kur ajo lançoi perandorinë e “Kylien Cosmetics” ose revolucionarizoi mënyrën e ndarjes së jetës në mediat sociale për brezin e ri, ne në njëfarë mënyre mund ta kuptonim magjepsjen publike, përgjigja pozitive ndaj kësaj videoje “vallëzimi” është një fenomen kurioz që ndoshta na kapi shumë në befasi, se si bota e Internetit u fiksua pas një videoje ku ajo nuk bën asgjë.

…megjithatë të thuash se truket pas zhurmës janë estetika, pompoziteti apo lehtësia e rastësishme me të cilën mediat sociale mirëpresin dhe vendosin të shtyjnë disa përmbajtje nuk është krejtësisht e gabuar, por është e thjeshtë. Kylie Jenner ka diçka, atë “nuk e di çfarë” që për mirë apo për keq i bën njerëzit të flasin për të.

Në fakt, ajo është një nga njerëzit më viralë në Internet, me video që mund të dukeshin të përditshme dhe “banale”. Si mund ta harrojmë atë vifeo kur, për të zgjuar vajzën e tij Stormi nga gjumi, ai këndoi “Riseee dhe Shineee” duke i dhënë jetë një meme për muajt në vijim.

Mjafton të thuhet se Kylie, ditë më parë, thjesht filmoi veten me këngën e Terror Jr të titulluar “3 Strikes” në sfond, të njëjtën këngë që kishte zgjedhur vite më parë për të lançuar koleksionin e saj dhe këngëtarja e falënderoi publikisht në TikTok për revolucionarizimin e jetës së saj, duke i dhënë asaj popullaritetin e nevojshëm për të qenë në gjendje të jetojë me muzikë dhe të shkojë në turne.

Një fuqi e padiskutueshme mediatike që mbart me vete një përgjegjësi që nuk duhet nënvlerësuar dhe që, nëse do të kanalizohej në drejtimet e duhura, mund të shkaktonte revolucione të vogla e të mëdha…