Ballina Bota Krimi ndodhi në vitin 1970/ 80-vjeçari arrestohet pas 27 vitesh në arrati,...

Krimi ndodhi në vitin 1970/ 80-vjeçari arrestohet pas 27 vitesh në arrati, ja ku u fsheh ai

18
0

Një burrë 80-vjeçar i cili ka qenë në arrati për 27 vjet është arrestuar në aeroportin Heathrow, tha policia. Richard Burrows u arrestua të enjten pasi u kthye në MB nga Tajlanda , tha një zëdhënës i policisë. Ai është lënë në paraburgim dhe do të paraqitet në Gjykatën e Chester.

Forca tha se ai ishte në kërkim që nga dhjetori 1997, kur ai nuk mori pjesë në Gjykatën e Chester Crown për t’u përballur me gjyqin për dy akuza për një vepër të rëndë seksuale dhe 11 akuza për sulm të pahijshëm.

Akuzat lidhen me abuzimin seksual të fëmijëve, i cili dyshohet se ka ndodhur midis viteve 1969 dhe 1971, raportohet se ka ndodhur në një shtëpi fëmijësh në Congleton, Cheshire dhe në West Midlands.

Inspektorja e detektivit Eleanor Atkinson, nga Policia e Cheshire, tha: “Vendosmëria jonë për të gjetur Burrows nuk është lëkundur gjatë 27 viteve të fundit dhe arrestimi i tij shënon një hap të rëndësishëm përpara në këtë rast dhe fillimin e mbylljes për të gjithë ata që janë përfshirë.

“Unë gjithashtu shpresoj që arrestimi i tij të veprojë si një paralajmërim për çdo të dyshuar tjetër të kërkuar – duke demonstruar se pa marrë parasysh sa kohë fshiheni, ne do t’ju gjejmë dhe ju do të arrestoheni.”

Përpjekjet për të gjetur Burrows që nga zhdukja e tij përfshinin një apel të Crimewatch në 1998.

Duncan Burrage, oficer ndërlidhës ndërkombëtar i Agjencisë Kombëtare të Krimit në Tajlandë, tha: “Duke shfrytëzuar rrjetin tonë ndërkombëtar dhe duke punuar ngushtë me kolegët e policisë Cheshire, ne kemi qenë në gjendje të gjurmojmë një të arratisur të kërkuar në lidhje me akuza jashtëzakonisht të rënda”.