Ballina Bota Shirat e dendur dhe stuhitë vrasin 10 persona në veriperëndim të Pakistanit

Shirat e dendur dhe stuhitë vrasin 10 persona në veriperëndim të Pakistanit

47
0

Të paktën 10 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën në incidentet e shkaktuara nga reshjet e dendura të shoqëruara me stuhi breshëri që goditën Pakistanin veriperëndimor gjatë dy ditëve të fundit.

Viktimat, duke përfshirë fëmijë dhe gra, u raportuan në provincën Khyber Pakhtunkhwa, e cila po përjeton shira të dendur që nga e premtja, u tha gazetarëve Anwar Shahzad, një zëdhënës i Autoritetit Provincial të Menaxhimit të Fatkeqësive.

Midis të vdekurve ishin tetë fëmijë dhe dy gra që humbën jetën në disa incidente të lidhura me shiun në të gjithë krahinën.

Shumë shtëpi u dëmtuan gjithashtu, ndërsa pjesë të ndryshme të autostradës Karakoram, që lidh Pakistanin me Kinën fqinje, u bllokuan për shkak të reshjeve të dendura.

Autoritetet kanë lëshuar këshilla duke u bërë thirrje banorëve të tregohen të kujdesshëm kur udhëtojnë, veçanërisht në zonat që ka më shumë reshje të dendura shiu dhe bore.