Ballina Bota Hajni i Pallatit Blenheim pranon se ka vjedhur guacën e artë të...

Hajni i Pallatit Blenheim pranon se ka vjedhur guacën e artë të tualetit prej 4.8 milionë funtesh

14
0

Një burrë është deklaruar fajtor për vjedhjen e një guace të artë tualeti prej 4.8 milionë funtesh nga Pallati Blenheim.

Në shtator 2019, guaca 18 karatëshe u zhduk nga pasuria në Oxfordshire, ku ishte shfaqur si një vepër arti e quajtur ‘America’.

Tualeti u instalua në Pallatin Blenheim, vendlindja e Sir Winston Churchill, si pjesë e ekspozitës së parë solo të artistit italian Maurizio Cattelan në 20 vjet.

Policia e Luginës së Thames ka akuzuar më parë katër burra, dhe tani njëri e ka pranuar fajësinë, tha Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës.

James Sheen, 39 vjeç, nga Wellingborough, Northamptonshire, u deklarua fajtor për vjedhje, konvertim ose transferim të pronës kriminale dhe komplot për të bërë të njëjtën gjë, në Gjykatën e Kurorës së Oksfordit të martën.

Sheen u shfaq në gjykatë përmes një video-lidhjeje nga HMP Five Wells ku ai tashmë po vuan një dënim 17-vjeçar për një sërë vjedhjesh.

Krimet e tij të kaluara përfshijnë vjedhjen e traktorëve dhe trofeve me vlerë 400,000 paund nga Muzeu Kombëtar i Garave me Kuaj.

Tre persona të tjerë janë deklaruar të pafajshëm për akuzat që lidhen me vjedhjen.

Michael Jones, 38 vjeç nga Oksfordi, akuzohet për vjedhje.

Frederick Sines i njohur si Frederick Doe nga Ascot, Berkshire dhe Bora Guccuck, 40 vjeç nga Londra perëndimore, janë të dy të akuzuar për komplot për transferimin e pronës kriminale.