Ballina Bota Drejtori i CIA-s pritet nesër në Izrael nesër, takim me Netanyahun

Drejtori i CIA-s pritet nesër në Izrael nesër, takim me Netanyahun

23
0

Drejtori i CIA-s, William Burns, pritet në Izrael nesër, ku do të takohet me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu. William Burns udhëtoi sot për në Doha për një takim urgjent me kryeministrin e Katarit, tha një zyrtar amerikan më herët, me synimin për të ushtruar presion më të madh ndaj Izraelit dhe Hamasit për të vazhduar negociatat.

Gjithashtu shpresat për mundësinë e një marrëveshjeje armëpushimi midis Izraelit dhe Hamasit në bisedimet në Kajro janë pakësuar ditët e fundit pasi dallimet e dy palëve janë bërë të dukshme, veçanërisht për zbatimin e një armëpushimi të përhershëm në Rripin e Gazës. Në veçanti, Hamasi përsëriti kërkesën e tij për t’i dhënë fund luftës në këmbim të lirimit të pengjeve izraelite vetëm për të marrë një përgjigje kategorikisht negative nga kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.

Ndërsa Administrata Biden javën e kaluar pezulloi dërgesën e municioneve të prodhuara nga Amerika në Izrael. Është hera e parë që nga sulmet e 7 tetorit që washingtoni ka pezulluar dërgesën e sistemeve të armëve të destinuara për ushtrinë izraelite. Po ashtu Presidenti amerikan po përballet me kritika të ashpra nga amerikanët që kundërshtojnë mbështetjen e Washingtonit për qeverinë izraelite. Qeveria amerikane i kërkoi Izraelit në shkurt që të sigurojë garanci se armët e prodhuara nga SHBA po përdoren nga Chahal në Gaza siç kërkohet nga ligji ndërkombëtar. Izraeli i dërgoi Uashingtonit një letër me garancitë përkatëse në mars, sipas Axios.