Ballina Europë ​Salman Rushdie e quan fëmijërore kryeministren e Italisë

​Salman Rushdie e quan fëmijërore kryeministren e Italisë

19
0

Autori britanik me origjinë indiane, Salman Rushdie, i njohur për “Vargjet satanike”, e ka quajtur “fëmijërore” veprimin ligjor të ndërmarrë nga kryeministrja italiane Giorgia Meloni kundër kritikëve të saj dhe i tha asaj të “rritet”.

Duke folur në Panairin Ndërkombëtar të Librit të Torinos të enjten, Rushdie tha se politikanët e fuqishëm duhet të jenë në gjendje të pranojnë kritikat.

Duke rrezikuar që Meloni të ngrinte një padi kundër tij, ai e këshilloi atë të “rritej”.

Rushdie i referohej padisë që Meloni ngriti kundër shkrimtarit italian Roberto Saviano pasi ai e quajti atë vazhdimisht një term nënçmues në një talk show.

Saviano, i njohur për punën e tij revolucionare në mafinë “Gomora”, u gjobit me një mijë euro. Meloni, e cila kryeson partinë e ekstremit të djathtë, po merr gjithashtu masa ligjore kundër kritikëve të tjerë.

“Politikanët kanë shumë pushtet dhe është normale që popullata të ketë opinione të forta për ta. Pra, është fëmijërore të gjykosh dikë për përdorimin e një fjale të keqe”, tha Rushdie.

Rushdie ishte në Torino për të prezantuar veprën e tij të fundit The Knife, në lidhje me një sulm në Nju Jork. Ai ka qenë i verbër në njërin sy që kur u godit me thikë nga një sulmues në SHBA, në vitin 2022.

Ai nuk shoqërohej nga siguria atë kohë, por ka jetuar nën mbrojtjen e policisë qe nga vitet 1990, pasi një klerik iranian lëshoi një fetva kundër tij për shkrimet mbi Islamin. Fetva, një urdhër për myslimanët për të vrarë Rushdie, ishte në përgjigje të blasfemisë së supozuar në “Vargjet satanike.”