Ballina Politika Projekt-rezoluta e PS-së për luftën ndaj korrupsionit, Basha tregon a do ta...

Projekt-rezoluta e PS-së për luftën ndaj korrupsionit, Basha tregon a do ta votojë në Kuvend: Qëndrimet e PD-së janë të qarta

22
0

Përpara nisjes së seancës plenare të ditës së sotme në Kuvend, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dha një prononcim për gazetarët.

Basha komentoi propozimin e Partisë Socialiste për një rezolutë për të lufutar korrupsionin, e cila pritet të kalojë sot për votim në parlament. Basha ngre pikëpyetjet e tij lidhur me këtë rezolutë.

Basha u shpreh se qëndrimet e PD-së janë të qarta, duke theksuar se nuk do të ngrejë kartonat dhe as nuk do të mbështesë asnjë përpjekje kundër Prokurorisë së Posaçme.

“Çfarë kërkon kjo rezolutë? Çfa5rë garancish ofrojnë ata që e propozojnë? Çfarë kërkohet të arrihet? Përgjigja mbetet mister. Kjo qevreri ka 11 vite. Ka arritur rekorde më të ulët në luftën ndaj korrupsionit. Qëndrimet e PD-së janë të qarta dhe të prera.

Në luftë kundër korrupsionit, PD ka hedhur votën pro dhe hapa konkret. Por PD nuk do ngrejë kartona  as nuk do mbështes. Do denoncoj çdo përpjekje kundër drejtësisë dhe SPAK, që është i vetmi institucion që po luftën korrupsioni. Ne presim që ata që kanë propozuar rezolutën të shprehin se nuk është rezolutë elektorale. Pse 11 muaj para zgjedhjeve vijnë me një propozim të tillë?

Ne kërkojmë fuqizimin e SPAK dhe kërkojmë votat e PS. Ne kërkojmë që politikanët shqiptarë ti nënshtrohen vettingut të përvitshëm të pasurisë së tyre. Ne kërkojmë si fillim të hiqet imuniteti i deputetëve që të jenë njësoj para ligjit si qytetarët shqiptarë.

Kërkojmë që PS të sjellë në komisionet parlamentar dhe të votoj për hir të një interesi publik. Shqiptarët meritojnë vetingun e përvitshëm. Kemi dy realitete bardh e zi që kujtohet pas 11 vjetësh një rezolutë që askush nuk e di çfarë është kjo rezolutë.

Çfarë ofron kjo rezolutë në luftën kundër korrupsionit? Çfarë të diskutojmë kur nuk ka propozime? Kam sjellë propozime konkrete. Nuk ka asnjë propozim konkret. Është një shfaqje elektorale, në rastin më të keq i kundërvihet reformës në drejtësi.

Akte që vijnë pa konsultim mbarojnë pa konsultim. PS e shikon si një akt puro elektoral. Është cinike që këta në këto 10 muaj duan të luftojnë korrupsionin. Po përpiqet që të krijojë një shoqëri tjetër përpara zgjedhjeve. Shkon te ata që janë të suksesshëm në diasporë për të marrë suksesin e tyre.

Kërkon të marrë sukseset e SPAK. SPAK u krijua për shkak të korrupsionit të kësaj qeverie. Një pyetje nuk i përgjigjen dot, me çfarë mekanizmash do ta luftoni korrupsionin kur e keni bërë mal në këto 11 vite qeverisje”, tha Basha.