Ballina Bota Zjarr në tregun e njohur, digjen rreth 1000 kafshë

Zjarr në tregun e njohur, digjen rreth 1000 kafshë

18
0

Rreth 1000 kafshë u vranë në një zjarr në tregun e famshëm Chatuchak të Bangkok në ajër të hapur herët të martën, duke djegur gati 100 dyqane.

Zogjtë, qentë, macet dhe gjarpërinjtë u dogjën për vdekje në kafazet e tyre në zonën e kafshëve shtëpiake, ku përfshiheshin edhe minjtë, pitonët dhe gekot. Zjarri u ndez nga një qark i shkurtër elektrik, thanë autoritetet, duke shtuar se nuk është raportuar për viktima apo lëndime njerëzore.

Incidenti nxiti thirrje për autoritetet për të mbyllur zonën e kafshëve shtëpiake, e cila është kritikuar prej kohësh për kushtet e këqija të jetesës së kafshëve dhe thuhet se ka çuar në shkallë të lartë të sëmundjeve dhe vdekjeve.

Me dhjetëra mijëra dyqane të mbushura me korsi të ngushta, Chatuchak është një nga tregjet më të mëdha të Azisë Juglindore.

Është gjithashtu më i madhi dhe më i njohuri nga tregjet e fundjavës së Tajlandës. Ajo pretendon të tërheqë rreth 200,000 turistë çdo të shtunë dhe të dielë.

Por pjesa e tregut që shet kafshë shtëpiake është e hapur gjatë gjithë javës. Kjo përbën rreth katër nga 27 seksionet në tregun Chatuchak dhe është padyshim tregtia e tij më e diskutueshme.

Kjo zonë e tregut i nënshtrohet kontrolleve të rregullta.

“Kur arrita këtu, gjithçka ishte zhdukur, gjithçka ishte djegur,” thotë Amporn Wannasut, një pronar dyqani që nxitoi në treg pasi u alarmua për zjarrin.

“Unë nuk mund të bëja asgjë sepse ishte errësirë ??edhe brenda. Nuk mund t’i ndihmoja fare. Ata ishin zhdukur të gjithë.”

42-vjeçari shiste breshka, pitonë dhe gjarpërinj mbret, mes zvarranikëve të tjerë, si kafshë shtëpi.