Ballina Kuriozitete ​Gomari i humbur gjendet në tufën e drerëve pesë vjet më vonë

​Gomari i humbur gjendet në tufën e drerëve pesë vjet më vonë

22
0

Një gomar i zhdukur pesë vjet më parë në Kaliforni është kapur në kamera duke u bredhur me një tufë drerësh.

“U përplasa me një tufë dre që kanë adoptuar një gomar,” shkroi në Instagram gjuetari Max Fennell. “Nuk mund ta kaloj duke e parë dhe jam i habitur që gomari duket i lumtur dhe i shëndetshëm!”

Pamjet e regjistruara në një udhëtim gjuetie tregojnë një gomar që qëndron mes rreth drerëve. Anëtarët e tufës shikojnë kamerën në të njëjtën kohë përpara se të largohen.

Skena ndodhi disa kilometra larg vendit në shkretëtirën Cache Creek të Kalifornisë Veriore, ku gomari u zhduk në vitin 2019, raportoi CBS Sacramento.

Një nga pronarët e gomarit, Terrie Drewry, tha për CBS të enjten se gomari në video është padyshim ai.

Gomari kishte qenë duke ecur me bashkëshortin e Terrie Drewry, Dave Drewry, kur diçka e trembi dhe ai u largua. Për javë të tëra, çifti kërkuan në këmbë dhe madje me ndihmën e dronit për të gjetur gomarin, por nuk arritën ta gjenin.

Ai po jeton jetën e tij më të mirë. Ai është i lumtur. Ai është i shëndetshëm dhe ishte thjesht një lehtësim”, tha Terrie Drewry për CBS Sacramento.

Gomari i quajtur Diesel ishte fillimisht i egër dhe ishte adoptuar përmes programit të Byrosë së Menaxhimit të Tokës, i cili lejon anëtarët e publikut të adoptojnë kafshë të kapura në përmbledhjet e kuajve dhe gomarëve të egër të agjencisë federale që synojnë reduktimin e kafshëve në tokat publike.