Ballina Kuriozitete Misteri/ Si mund të zhduket pa gjurmë një avion Boeing 727…

Misteri/ Si mund të zhduket pa gjurmë një avion Boeing 727…

31
0

Dy burra pak para perëndimit të diellit hyjnë në një Boeing 727 dhe, me dritat e fikur, nisen në një drejtim të panjohur.

Zhdukja e një avioni të madh pasagjerësh është jashtëzakonisht e rrallë, veçanërisht në kohën e sotme ku sistemet satelitore të gjurmimit dhe navigimit të avionëve modernë sigurojnë që ne të dimë vendndodhjen e tyre në çdo kohë. Nëse përjashtojmë rastin e fluturimit të Malaysian Airlines, i cili edhe sot, dhjetë vjet më vonë, mbetet misteri më i madh në historinë e udhëtimit ajror, janë të pakta rastet kur fati i një avioni dhe pasagjerëve të tij nuk është zbardhur ndër vite.

Një rast i tillë është ai që përshkruhet më poshtë, i cili ka të gjitha elementet e një thrilleri, me qeveri dhe agjentë që kërkojnë fatin e tij dhe askush deri më sot nuk ka dhënë përgjigje se çfarë mund të ketë ndodhur.

Gjithçka filloi më 25 maj 2003 në aeroportin Quattro de Fevereiro, në kryeqytetin e Angolës, Luanda. Një Boeing 727 me numër regjistrimi N844AA ishte parkuar aty për disa muaj. Avioni u ndërtua në vitin 1975 dhe për më shumë se 25 vjet ishte përdorur nga American Airlines si pasagjer – deri në vitin 2000 – pasi kishte kryer më shumë se 70,000 orë fluturimi. Më pas u konvertua në mallra dhe kaloi nëpër kompani të ndryshme dhe ishte në proces të shitjes gjatë asaj kohe për të shlyer borxhet e pronarit të saj të fundit.

Megjithatë, atë ditë gjërat morën një kthesë të çuditshme. Dy anëtarët e ekuipazhit që ishin përgjegjës për mbikëqyrjen e mirëmbajtjes së avionit të madh u shfaqën në aeroport pak para se të binte nata dhe hynë fshehurazi në aeroplan. Njëri kishte patentë piloti dhe tjetri ishte inxhinier, por asnjëri nuk kishte aftësinë të fluturonte me një avion kaq të madh. Dy burrat ndezën motorët dhe lëvizën ngadalë në pistë me dritat e fikura. Pak minuta më vonë, dhe për habinë e njerëzve në kullën e kontrollit, Boeing 727 i madh ishte tashmë në ajër, duke u nisur në një drejtim të panjohur. Të dy në bordin e avionit nuk dhanë asnjë sinjal pasi i kishin fikur radiot ndërsa ishin nisur për në Oqeanin Atlantik dhe që atëherë janë zhdukur pa lënë gjurmë.

Të nesërmen filluan të dalin disa të dhëna për rrëmbyesit e avionit. Ata ishin Ben C. Padilla, një pilot dhe inxhinier fluturimi amerikan dhe John M. Mutantu, një inxhinier nga Republika e Kongos. I pari kishte patentë piloti për avionë të vegjël, por asnjëri prej tyre nuk kishte aftësi të fluturonte me një Boeing 727. Aq më tepër kur fluturimi i sigurt i një avioni të tillë kërkonte një ekuipazh prej tre personash, me një inxhinier përveç dy pilotëve.

Padilla ishte 50 vjeç dhe jetonte në Florida me dy fëmijët dhe gruan e tij dhe ishte punësuar nga Aerospace Salesand Leasing për të mbikëqyrur punën që po bëhej në 727. Kolegët e tij dhe njerëzit në aeroportin e Luandës nuk kishin vënë re ndonjë sjellje të pazakontë as nuk vunë re ndonjë tregues se ai po planifikonte diçka kaq të guximshme. Mutantu nuk kishte asnjë histori pas tij dhe sado që kërkuan të kaluarën e tij nuk gjetën asgjë për të shpjeguar sjelljen e tij. Në të njëjtën kohë, rrëmuja rreth identitetit të avionit dhe historisë së tij të trazuar nisi pasi American Airlines filloi të zbërthehet.

Fillimisht u shit te Aerospace Salesand Leasing dhe u konvertua për përdorim nga një kompani nigeriane, IRS Airlines. Por plani nuk eci, duke e lënë të mbërthyer në tokë për më shumë se një vit, duke grumbulluar më shumë se 4 milionë dollarë në tarifat e papaguara të aeroportit. Ndërkohë të gjitha sediljet ishin hequr dhe disa rezervuarë të mëdhenj ishin shtuar në brendësi për të transportuar karburant në minierat e diamanteve në zonën më të gjerë të Afrikës Jugore. Por kompania amerikane vendosi që ishte më mirë ta shiste avionin dhe e përgatiti për nisje në Johanesburg ku do të gjente një blerës. Por zhvillimet u tejkaluan nga dy hajdutët, të cilët me një ngarkesë prej 14 mijë litra karburant mund të fluturonin pa ndalur mbi 2500 kilometra.

Prej aty, fillon një thriller i jashtëzakonshëm i kërkimit të avionit, në të cilin u përfshinë shumë aktorë, nga organizatat ndërkombëtare të aviacionit e deri te agjentët sekretë të CIA-s dhe FBI-së. Le të kujtojmë këtu se e gjithë kjo po shpaloset vetëm dy vjet pas 11 shtatorit, ndaj vëmendja dhe interesi i të gjithëve është veçanërisht i lartë mbi atë që i shtyu dy burrat të vidhnin avionin. Dhe mbi të gjitha, si ishte e mundur që një avion kaq i madh të zhdukej nga faqja e dheut, pa lënë asnjë gjurmë.

Teoritë që qarkulluan ishin të shumta. Disa kanë folur për mashtrim të sigurimeve nga kompania që operonte avionin, duke u fokusuar në të kaluarën e errët të CEO-t të kompanisë, por nuk u gjetën prova që ta tregojnë këtë. Një teori tjetër ishte se avioni përfundimisht u rrëzua në Oqeanin Atlantik, megjithëse përsëri, mungesa e mbeturinave ngriti shqetësime. Ka raporte të tjera që një avion i ngjashëm është parë në Guinenë e Re, të cilat nuk janë verifikuar kurrë. Kishte raporte se Boeing-u i vjedhur kishte kërkuar leje për t’u ulur në Seychelles, ndoshta për t’u furnizuar me karburant, por distanca që duhej të kalonin ishte shumë më e madhe se rezervat e karburantit që kishin në bord.

Në vitin 2004, motra e Padillës kishte pohuar se vëllai i saj kishte hyrë në aeroplan kundër dëshirës së tij, i cili sipas saj ishte rrëzuar diku në Afrikë. Thashetheme të tjera thonë se në avion nuk ishin vetëm dy burrat, por edhe të tjerë, të cilët kishin organizuar një plan të guximshëm, rezultatin e të cilit askush nuk e dinte. Teoritë e tregtisë së pjesëve të këmbimit, trafikut të drogës dhe madje edhe rrëmbimit nga… alienët i shtuan edhe më shumë “glamurin” një misteri që ende intrigon sot.

Në çdo rast, përtej të gjitha këtyre teorive, fakti mbetet se Boeing 727 i madh u zhduk pa lënë asnjë gjurmë. Dhe edhe sot, dy dekada më vonë, dhe pavarësisht hetimeve të pafundme nga shërbimet sekrete më të mëdha në botë, nuk ka pasur asnjë të dhënë të vetme se çfarë ndodhi me avionin e vjedhur. Historia e dy burrave që hynë fshehurazi në një aeroplan në mes të natës, dhe me dritat e fikur dhe radion e fikur, u zhduk një herë e përgjithmonë, është diçka që duket se do të ndjekë historinë e aviacionit botëror për një kohë të gjatë.