Ballina Aktualitet Media australiane ‘ELLE’: Shqipëria, perlë e turizmit evropian në zhvillim

Media australiane ‘ELLE’: Shqipëria, perlë e turizmit evropian në zhvillim

33
0

Shqipëria mund të njihet më së shumti si vendlindja e Dua Lipës , por ky destinacion ofron shumë më tepër shkruhet në një artikull të botuar në të përditshmen australiane ELLE.

E vendosur në detin Adriatik midis Greqisë dhe Malit të Zi, Shqipëria krenohet me llojin e peizazhit pushuesit ëndërrojnë. Histori e pasur, kuzhinë lokale, plazhe të fshehura në jug dhe shtigje të famshme alpine për ecje në veri.

Njohja e ngadaltë e Shqipërisë si një destinacion turistik është kryesisht falë historisë së saj politike: vendi ishte nën sundimin e rreptë komunist për 40 vjet, kohë gjatë së cilës pothuajse asnjë turist nuk lejohej të vizitonte vendin.

Por tani gjithçka ka ndryshuar dhe Shqipëria ka një reputacion të fituar si një perlë e turizmit evropian. Një kërkim i shpejtë në TikTok zbulon se gjithnjë e më shumë vizitorë po vërshojnë në Shqipëri përtë shijuar arratisjet e tyre europiane: Shqipëria është shumë më e përballueshme se fqinjët e saj më të njohura si Greqia, Italia, madje edhe Kroacia, duke e bërë atë destinacionin ideal për ata që kërkojnë të kenë një verë të paharrueshme dhe me një buxhet të përballueshëm.

Ku të shkoni në Shqipëri
Si çdo vend, do të ishte e pamundur të shihje të gjithë Shqipërinë në vetëm një udhëtim. Por nëse po planifikoni pushimet tuaja të ardhshme dhe ndiheni të mbingarkuar nga gjithçka që Shqipëria ka për të ofruar, Më poshtë do të gjeni disa nga destinacionat më të mira shqiptare dhe arsyet pse duhet t’i vizitoni ato.

Shkodër
Me një popullsi prej pak më shumë se 100,000 banor, Shkodra është qyteti i pestë më i madh i Shqipërisë, i vendosur rreth 10 km larg kufirit me Malin e Zi. Qyteti i Shkodrësofron një histori të  pasur në formën e rrënojave që datojnë që nga koha e Venedikut, një qendër e çuditshme e qytetit, një pamje panoramike e maleve të Ballkanit dhe liqeni i famshëm i Shkodrës. Është gjithashtu një pikë ndalimi e përshtatshme për ata që shkojnë në veri drejt maleve shqiptare.

Thethi
Adhurues të aventurës, kjo është për ju. Pavarësisht se në cilën sezon do të vizitoni Shqipërinë, ia vlen të bëni një udhëtim në Theth, një fshat i malor dhe pikënisja e përsosur për ecjet e shumta në Shqipëri. Këshilla jonë? Përjetoni mikpritjen shqiptare në të gjithë lavdinë e saj dhe zgjidhni të qëndroni në një nga bujtinat e shumta të fshatit, ku do të jeni nën kujdesin e një familje shqiptare.

Lumi i Shalës
me siguri keni parë imazhe të ujit jashtëzakonisht blu të lumit të Shalës dhe akomodimit të ngjashëm me Maldivet në rrjetet sociale. Me ujin kristal të pastër, malet e larta dhe një atmosferë krejtësisht të izoluar, ka një arsye pse lumi është një nga atraksionet natyrore më të bukura të Shqipërisë.

Ndërkohë që mund të bëni një udhëtim ditor jashtë lumit të Shalës, ju rekomandojmë të qëndroni natën në bujtinën Livadhi, ku mund të shijoni plazhin privat dhe të zgjoheni me pamje të pabesueshme malore.

Ksamili
Më në jug do të gjeni fshatin bregdetar të Ksamilit. Nëse pëlqeni klubet e plazhit ushqimin e jashtëzakonshëm dhe kulturën luksoze, kjo është për ju.

Himarë
Pak më e qetë se Ksamili, Himara është një qytet i vogël përgjatë rivierës shqiptare. Me plazhe të izoluara bruz, Kalaja e lashtë e Himarës (e cila daton në vitin 5 para Krishtit), një qytet i vjetër dhe shumë shëtitje në bregdet, do t’ju bënin të mendonit se jeni në një ishull të izoluar grek.