Ballina Rajoni Geqi, tragjedi në garën e lundrimit Aegean 600 në Karpathos, vdes sportistja...

Geqi, tragjedi në garën e lundrimit Aegean 600 në Karpathos, vdes sportistja 40-vjeçare nga Franca

8
0

Një incident tragjik ka shënuar garën ndërkombëtare të lundrimit Aegean 600. Mbrëmë vonë dy anëtarët e një varke me vela pjesëmarrës në garë ranë në det pranë Karpathos, në Greqi.

Kushtet e motit ishin të pafavorshme me erë që frynte deri në 60 milje në orë dhe dallgët e detit të larta dy metra.

Menjëherë anëtarët e tjerë të ekuipazhit bënë të gjitha lëvizjet e përcaktuara. Fillimisht ata e kapën burrin, por gruaja – një grua franceze 40-vjeçare – ishte larguar shumë dhe për këtë arsye u pa më pas. Sipas informacioneve të para, ajo ka mbetur e plagosur dhe është nxjerrë pa ndjenja. Më pas, 40-vjeçarja është dërguar në Klinikën Rajonale të Kasos ku ka ndërruar jetë.

Menjëherë janë vënë në dijeni autoritetet portuale që kanë marrë përsipër rastin, ndërsa organizata pritet të dalë me një njoftim zyrtar për shtyp.

Në të njëjtën garë, një anëtar i ekuipazhit 61-vjeçar në bordin e një anijeje me flamur polak u plagos gjithashtu.

Nisja e garës u dha si çdo vit simbolikisht nga zona detare e Tempullit të Poseidonit dhe fundi pas itinerarit prej 600 nm në të njëjtën pikënisje. Rëndësi të veçantë ka numri i vendeve të huaja, flamuri i të cilëve mbahet nga varkat pjesëmarrëse në garë, i cili arrin në 25.

AEGEAN600 është një nga më të shumtat në pjesëmarrjen e anijeve me flamur të huaj të garave të ngjashme.

Në detaje njoftimi i Rojës Bregdetare:

Në orët e mbrëmjes së djeshme, Autoriteti Portual i Kasos u njoftua për rënien në det të dy anëtarëve të ekuipazhit të një varke me vela (I/F) me flamur spanjoll, e cila lundronte në veriperëndim të ishullit. Anëtarët e ekuipazhit u mblodhën nga I/F, por një grua 40-vjeçare (shtetas franceze) u nxorr pa ndjenja. Varka e shpëtimit LS-EL.AKT ka shkuar në zonë, ku ka lokalizuar I/F dhe e ka shoqëruar në portin e Kasos. Nga një mjek i P.P.I. në Kasos u konfirmua vdekja e 40-vjeçares, trupi i të cilës do të transferohet në Shërbimin Ligjor të Rodosit për autopsi. Një hetim paraprak po kryhet nga Autoriteti Portual Kasos.

Gjithashtu gjatë mbrëmjes së djeshme Autoriteti Portual Karpathos është njoftuar nga Qendra e Unifikuar Koordinuese e Kërkim Shpëtimit të LS-EL.AKT. për plagosjen e një anije me vela (I/F) 61-vjeçare e një mjeti lundrues me flamur polak që merrte pjesë në garë. Mjeti I/F ka mbërritur i sigurt në portin e Pigadion Karpathos i shoqëruar nga E/R – A/P “NISOS SARIA” T. Diafaniou 24. 61-vjeçari ka zbritur dhe është transportuar me autoambulancën e EKAV-it në drejtim të G.N. Karpathos. Një hetim paraprak po kryhet nga Autoriteti Portual Karpathos./bw