Ballina Bota FOTO/ Avioni vdekjeprurës që mban armën më të madhe të Amerikës

FOTO/ Avioni vdekjeprurës që mban armën më të madhe të Amerikës

9
0

Teksa Forca Ajrore e SHBA-së, AC-130J, fluturon mbi blloqet e larta të apartamenteve në Korenë e Jugut, kamerat e fuqishme të avionit pothuajse mund të shohin përtej dritareve.

CNN mori një pamje ekskluzive brenda avionit, pasi ai fluturoi nga baza e tij në Hurlburt Field, Florida, për stërvitje të përbashkëta në Korenë e Jugut. Duke synuar më larg, oficerët e armëve në aeroplanin me katër motorë, me nofkën Ghostrider, mund të pikasin objekte deri në 15 km distancë.

Në një stërvitje me zjarr të drejtpërdrejtë, obusi 105 milimetrash pompoi predha 43 kilogramësh, në një poligon në lindje të Seulit, ku forca e çdo shpërthimi aq e fuqishme e shtyu bishtin e aeroplanit 80 tonësh, gati dy metra në të djathtë.

Kapiteni John Ikenberry tha se prania e AC-130 për stërvitje në Korenë e Jugut po i dërguante një mesazh të thjeshtë fqinjit të saj, Koresë së Veriut, dhe udhëheqësit të saj, Kim Jong Un.

Versioni më i ri i Forcave Ajrore të SHBA-së, Hercules, po teston aftësitë e tij në Kore për të dytin vit radhazi. Major Heath Curtis, oficer i sistemeve luftarake në Hercules, thotë se është e rëndësishme që avioni të bëjë fluturimin përtej Paqësorit, sepse ofron trajnime me përvojë.

Vargmalet dhe kreshtat e Gadishullit Korean paraqesin kushte të erës që nuk gjenden diku tjetër, thotë ai, dhe kjo mund të bëjë ndryshim edhe për një predhë. Monitorët e mëdhenj brenda avionit e sjellin fushën e betejës nga afër në definicion të rregullt, pasi kamerat e montuara jashtë aeroplanit mund të zmadhojnë detajet në persosmëri.

“Gjëja unike e AC-130 është sasia e municioneve që sjellim”, thotë komandanti i misionit për këtë armatim.

Shtatë avionë luftarakë AC-130 kanë humbur gjatë viteve, rasti i fundit ishte më 31 janar 1991, kur një raketë irakiane tokë-ajër rrëzoi një AC-130H gjatë Operacionit Desert Storm.

Ekuipazhi i AC-130 pranon rreziqet e zjarrit tokësor ndaj avionëve të tyre dhe disa analistë vënë në dyshim dobinë e tij në çdo konflikt të mundshëm me Korenë e Veriut. Megjithatë, Major Christopher Mesnard, drejtor i Çështjeve Publike të Komandës Speciale të Koresë, tha se AC-130J është një sistem i përshtatshëm armësh për Gadishullin Korean.