Ballina Rajoni Ishujt grekë përballen me krizën e ujit teksa sezoni turistik arrin kulmin

Ishujt grekë përballen me krizën e ujit teksa sezoni turistik arrin kulmin

9
0

Rezervuari më i madh në ishullin grek të Naxos është tharë dhe në këtë gjendje është i dobishëm vetëm për breshkat që kalojnë në cekëtinat e tij me baltë. Në rrjedhën e poshtme, uji i detit ka depërtuar në puset e zbrazëta vaditëse, duke dëmtuar kulturat e çmuara të patates në ishull.

Më në jug, në ishullin Karpathos, autoritetet kanë vendosur kufizime për mbushjen e pishinave, ndërsa në ishullin verior të Thasos, zyrtarët po kërkojnë një njësi shkripëzimi për ta bërë ujin e detit të pijshëm, shkruan Reuters.

Pjesa më e madhe e Greqisë ka parë pak ose aspak shi prej muajsh.Ndërsa ishujt e vendit përgatiten të presin një numër rekord turistësh gjatë verës, tendosja në furnizimin me ujë rrallëherë ka qenë më e rëndë, thanë zyrtarët, fermerët dhe shkencëtarët.

“Ka pasur një mungesë intensive të reshjeve në gjithë Mesdheun dhe, veçanërisht në Naxos, rezervuarët tanë sipërfaqësorë janë bosh,” tha kryetari i bashkisë së ishullit, Dimitris Lianos.

Miliona turistë vizitojnë Greqinë çdo vit për të shijuar vendet e saj të lashta, plazhet e pacenuara dhe ujërat e kaltërta.

Por ndikimet e ndryshimeve klimatike, përfshirë temperaturat më të larta, reshjet e paqëndrueshme dhe zjarret kërcënojnë të ardhmen e ndihmësit më të madh ekonomik të vendit.

Ky vit ndihet veçanërisht i ngarkuar. Pas dimrit më të ngrohtë të regjistruar, zjarret filluan jashtëzakonisht herët, disa në zonat ku normalisht do kishte borë. Të paktën gjashtë turistë, duke përfshirë prezantuesin e mirënjohur televiziv britanik, Michael Mosley, vdiqën muajin e kaluar pasi valët e të nxehtit përfshinë vendin.

Ekspertët kanë frikë se më e keqja nuk ka ardhur ende. Andrea Toreti, bashkërenduesi i Observatorit Evropian të thatësirës, tha se kur efektet e thatësirës bëhen të dukshme, do jetë tepër vonë për të ndërmarrë veprime.

“Ne duhet të shmangim të menduarit në një mënyrë emergjente, në vend të kësaj të shikojmë parandalimin dhe gatishmërinë,” tha Toreti.

Mungesa e ujit është e madhe në Naxos, një ishull malor me 20,000 banorë në një nga pjesët më të njohura dhe më të thata të detit Egje. Dhjetëra mijëra turistë dynden në brigjet e tij çdo ditë gjatë verës.

Dy rezervuarët e ishullit mbajnë 220,000 metra kub ujë të përdorshëm, një e treta e nivelit të vitit të kaluar dhe i barasvlershëm me disa dhjetëra pishinave olimpike.

Autoritetet kanë siguruar tre njësi portative të shkripëzimit që do trajtojnë ujin e detit për ta bërë të sigurt për t’u pirëdhe për të cilat kryebashkiaku Lianos tha se duhet të mbulojë nevojën për shtëpitë, hotelet dhe pishinat.

Por fermerët nuk do marrin asnjë nga uji i trajtuar dhe duhet të mbështeten në puset që janë ndotur nga shkëmbinjtë e ujit të detit. Fermerët thanë se kjo ndotje ndodh kur puset janë bosh aq sa uji i kripur të kthehet në shkëmbin të vegjël.

Stelios Vathrakokoilis rrit patatet e famshme të Naxos, të cilat janë të dashura në Greqi për shijen e tyre dhe janë të mbrojtura nga imitimi sipas rregullave të BE-së. Rendimentet e tij do përgjysmohen këtë vit për shkak të ujit të kripur të vaditjes, tha ai.

“Është një zhgënjim i madh sepse ne njerëzit nuk ia dolëm të parashikonim që ndryshimi i klimës do trokasë edhe në dyert tona,” tha ai ndërsa një grusht punëtorësh nxirrnin patate aty pranë.

Furnizimi i paqëndrueshëm

Vendet në të gjithë Mesdheun, duke përfshirë Spanjën dhe Italinë, po kërkojnë mënyra për të mbështetur furnizimet e tyre me ujë duke përdorur shkripëzimin, por furnizuesit thanë se njësitë ishin në mungesë këtë verë për shkak të kërkesës në rritje.

Edhe në Thasos, i cili është shumë më i gjelbër se Naxosi shkëmbor, zyrtarët thanë se donin të blinin një njësi për përdorim në të ardhmen.

Prodhuesi me bazë në Greqi Sychem nuk mund të përmbushë plotësisht kërkesën e klientit këtë verë për shkak të mungesës së përbërësve kryesorë dhe kohëve më të gjata të ndërtimit, tha shefi ekzekutiv Alexandros Yfantis. Njësitë e reja duhet të jenë në dispozicion pas shtatorit.

“Meqenëse problemi është gjithandej, çdo pajisje e përkohshme tashmë është marrë me qira,” tha Yfantis.