Ballina Sport Southgate: Anglezët janë gati për ndeshjen e sotme, nuk na mjafton gjysmëfinalja

Southgate: Anglezët janë gati për ndeshjen e sotme, nuk na mjafton gjysmëfinalja

8
0

Anglia, këtë mbrëmje do të përballet në gjysmëfinalen e Euro 2024 me Holandën dhe trajneri Gareth Southgate pranoi se dëshiron një finale të dytë radhazi: “Realiteti është se ne kemi arritur në gjysmëfinale në çdo turne ku kemi marrë pjesë, përveç Katarit”.

“Gjithsesi, ne nuk jemi të kënaqur vetëm me të qenit në gjysmëfinale. Mentaliteti është të bëjmë një hap përpara, kjo është e sigurt. Ky grup lojtarësh po bën jashtëzakonisht mirë në këtë turne dhe jo vetëm”, tha Southgate.

“Ne i dhamë më shumë besueshmëri statistikave tona të përgjithshme, të cilat nuk ishin të mira për një vend me madhësinë e Anglisë që e merr futbollin kaq seriozisht.  Fakti është se tani ne po trokasim në derën e trofeut me qëndrueshmëri”, tha trajneri anglez.

“Është pikërisht kjo qëndrueshmëri që në fund do të na sigurojë momentin e fitores, që do të na çojë në vijën e finishit”, u shpreh trajneri Gareth Southgate, që më pas foli edhe për talentin Jude Bellingham.

“Ai u rrit në atë moment të presionit të jashtëzakonshëm, i cili, çfarëdo që të thotë dikush, të gjithë e dinë se ishte ndryshe për të nga të gjithë të tjerët. Ai e bëri atë shkëlqyeshëm, isha shumë i lumtur që pashë atë buzëqeshjen e tij të ndezur më pas”, tha Southgate.

Duke folur për ndeshjen e sotme ndaj Holandës, ai shtoi: “Nuk ka dyshim se ata kanë cilësi më të mirë se skuadrat me të cilat jemi përballur deri më tani”.

“Holanda ka pak më shumë cilësi do të thoja në disa fusha të fushës dhe ka më pak vend për gabime. Nuk ka absolutisht asnjë arsye pse ne nuk mund ta mposhtim këtë mbrëmje. Tani luhet prë trofe, gjithçka mund të ndodhë”, tha Southgate.