Ballina Europë Jep dorëheqjen kryeministrja e Francës, Elizabeth Bourne

Jep dorëheqjen kryeministrja e Francës, Elizabeth Bourne

105
0

Elizabeth Bourne i ofroi Emmanuel Macron dorëheqjen e saj si kryeministre franceze, ndërsa presidenti francez e pranoi atë. Në fakt, ky i fundit, në postimin e tij në Twitter, falënderoi Bourne.

Në letrën e saj të dorëheqjes, Bourne tha se ishte “më e nevojshme se kurrë që reformat të vazhdojnë. Doja t’ju tregoja se sa i pasionuar isha pas këtij misioni që mora përsipër. U drejtova nga shqetësimi i vazhdueshëm për të arritur rezultate të shpejta dhe të prekshme për bashkëqytetarët tanë”, ndërsa u ndal edhe tek “vullneti” i “kreut të shtetit për të emëruar një kryeministre të re”, duke lënë të kuptohet se largimi nga roli i saj ishte nuk është bërë me iniciativën e saj.

Nga ana e saj, Élysée, në një deklaratë përkatëse për shtyp, siguroi një kalim të qetë në të dhënat e reja, duke theksuar se “kryeministri siguron së bashku me anëtarët e qeverisë, trajtimin e aktualitetit deri në emërimin e kryeministrit të ri”.

Ky zhvillim konfirmoi informacionin se qeveria e Francës është në proces ristrukturimi.

Elisabeth Bourne u emërua nga Presidenti Macron në kryeministri një vit e gjysmë më parë, në maj 2022. Në 20 muajt që shërbeu në këtë rol, 62-vjeçarja kaloi reforma të rëndësishme të pensioneve dhe emigracionit.

Presidenti francez pritet të shpallë brenda ditës emrin e pasuesit të saj si kryeministër./abcnews.al

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu