Ballina Europë Morën grande nga shteti, zbardhen detaje se si grupi i shqiptarëve ngriten...

Morën grande nga shteti, zbardhen detaje se si grupi i shqiptarëve ngriten fermën e drogës në bashkëpunim me britanikun

39
0

Një biznesmen 63-vjeçar nga Yorkshire, i cili zotëronte një agjenci pronash, është ndër ata që janë dënuar për drejtimin e një rrjeti të organizuar të drogës në Hull dhe East Yorkshire. Jeremy Southgate, nga Brough, madje aplikoi për grante qeveritare për energji – të cilat më pas u përdorën për të izoluar fermat e kanabisit. Ai dhe tre burra të tjerë janë dënuar për një sërë veprash pas një gjyqi 11-javor në Gjykatën Mbretërorë të Hull. Ata u akuzuan për përfshirjen e tyre në përdorimin e pronave të shumta për të korrur dhe shitur kanabis, ndërsa realizonin një fitim prej 2.4 milionë funtesh çdo 11-13 javë.

Një hetim i Policisë së Humberside nisi në janar 2021 pasi oficerët ekzekutuan një urdhër akti të keqpërdorimit të drogës në një lokal në Anlaby Road dhe zbuluan rreth 74,000 £ drogë të llojit kanabis së bashku me pajisjet që lidhen me prodhimin e bimëve.

Pas zbulimit të kësaj ferme dhe faturimit, një agjenci pronash në pronësi të Southgate dhe e administruar nga Florjan Kasaj filloi të tërheqë vëmendjen e oficerëve dhe metodat e vëzhgimit u vendosën në grupin e krimit të organizuar.

Anderson Estates, me bazë në Newland Avenue, Hull, po përdorej si një front për të drejtuar perandorinë shumëmilionëshe nga burrat. Ndonëse nuk ka funksionuar kurrë si agjent imobiliar, duke luajtur rolin e saj, një mori imazhesh aksionesh dhe reklamash të rreme pronash u shfaqën në vitrinën e saj. Në prapaskenë, Southgate në fakt po blinte prona në ankand për një shumë të vogël parash dhe më pas falsifikoi dokumentet e qiramarrësve fantazmë.

Pasi të ishin falsifikuar dokumentet, Florjani më pas menaxhonte pronat dhe do të udhëzonte Dardan Mrishajn dhe Evris Mrishajn që të menaxhonin më pas ndërtimin e fabrikave të kanabisit si dhe t’i plotësonin personelin e tyre duke përdorur emigrantë të paligjshëm. U zbulua gjithashtu se “Southgate” kishte fituar grante qeveritare për të instaluar izolim rreth çdo ambienti, gjë që ndihmoi në shmangien e zbulimit të fabrikave të kanabisit.

Si pjesë e hetimit, oficerët ekzekutuan një urdhër pronësie në rrugën Huntingdon në vitin 2021 dhe pas hyrjes, oficerët zbuluan një rritje të kanabisit brenda dhomave të shumta. Në përpjekje për t’iu shmangur arrestimit, një burrë u largua nga vendi i ngjarjes, por u ndalua shpejt dhe u arrestua nga oficerët. Ai u akuzua më vonë për prodhim kanabisi dhe pastrim parash dhe u dëbua në Shqipëri në vitin 2021.

Pas linjave të mëtejshme të hetimeve, një urdhër u ekzekutua gjithashtu në Hotel Pines në Spring Bank dhe pas hyrjes, oficerët zbuluan kanabis që rritej brenda dhomave të shumta, me vlerë rreth 307,000 £. Në një përpjekje për t’u distancuar më tej nga grupi i krimit të organizuar, Southgate filloi të rregullonte punët e tij, kjo përfshin falsifikimin e të dhënave të qirave të shkruara me dorë, marrëveshjet e qirasë dhe ID-të, si dhe njoftimin e taksës së këshillit të qiramarrësit fantazmë.

Si pjesë e hetimit në vazhdim, oficerët kryen 14 mandate shtesë dhe kontrolluan katër prona të tjera dhe zbuluan sasi të konsiderueshme kanabisi, para të gatshme dhe pajisje në rritje në Hull.

Pronat e kontrolluara përfshinin varkën e Southgate 140,000 £, Billy Blue, e vendosur në Hull Marina. Ndërsa në bordin e anijes, oficerët gjetën 50,849,39 £. Një kontroll i mëtejshëm në shtëpinë e tij dhe një pronë tjetër zbuloi 324,375,40 £ të tjera në para të gatshme dhe ID të falsifikuara. Ervis Mrishaj, 25 vjeç u akuzua për dy akuza dhe u shpall fajtor për të dyja veprat. Florjan Kasaj, 41 vjeç, nga Buckingham Street, Hull u akuzua për prodhim droge dhe pastrim parash dhe u shpall fajtor. Dardan Mrishaj, 37 vjeç, u shpall fajtor për dy akuza. Burrat do të kthehen në Gjykatën e Hull për dënim më vonë këtë vit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu