Ballina Lifestyle Sa i lumtur jeni në të vërtetë? Ja si ta kuptoni!

Sa i lumtur jeni në të vërtetë? Ja si ta kuptoni!

59
0

Jeta është një gjë qesharake, apo jo? Ndonjëherë ju jeni në mes të një stuhie, thjesht duke u përpjekur të mbani kokën mbi ujë. Herë të tjera, lundroni pa probleme, duke shijuar udhëtimin.

Megjithatë, një gjë është e sigurt, lumturia është e pakapshme.

A do të thotë të jesh vazhdimisht i gëzuar? Apo është më shumë për të gjetur paqen brenda vetes? Po sikur kjo të mos ketë të bëjë gjithmonë me atë buzëqeshje të ndezur apo atë të qeshur infektive? Epo, sipas psikologjisë, ka disa tregues kryesorë që tregojnë se sa i lumtur jeni në të vërtetë. Dhe jo, nuk duket gjithmonë si dielli dhe ylberi. Ja se si ta dini me siguri nëse jeni një nga ata njerëz që kanë arritur të thyejnë kodin e lumturisë së vërtetë.

Përqafoni ulje-ngritjet e jetës

Jeta është një udhëtim me slitë, plot kthesa, kthesa dhe momente të papritura. Nëse jeni një person vërtet i lumtur, ju keni mësuar të përqafoni këto ulje dhe ngritje, në vend që të luftoni kundër tyre. Ju e kuptoni se nuk ka të bëjë me të pasurit një jetë perfekte, por më tepër se si i kaloni papërsosmëritë. Edhe kur gjërat nuk shkojnë sipas planit, ju mund të gjeni një rreshtim argjendi ose një mësim të nxjerrë. Ju nuk lejoni që pengesat t’ju përcaktojnë ju ose lumturinë tuaj. Në vend të kësaj, ato shërbejnë si gurë hapës drejt rritjes dhe elasticitetit.

Mësoni të jetoni në të tashmen

Jeta nuk ndodh në të ardhmen apo të shkuarën, ajo ndodh në të tashmen. Praktikoni vëmendjen, duke u përqendruar në momentin aktual. Vërtet, duhet kohë, durim dhe shumë dashuri për veten. Mos lejoni që mendimet t’ju konsumojnë. Në vend që të shqetësoheni për atë takim javën e ardhshme, përpiquni të zhyteni plotësisht në atë që po bën pikërisht në këtë moment. Qoftë larja e enëve, biseda me një mik apo thjesht shikimi i një muzgu. Të jetosh në të tashmen të bën më të lumtur. Të ndihmo të vlerësosh gjërat e vogla në jetë që shpesh kalojnë pa u vënë re kur jemi shumë të zënë duke u shqetësuar për atë që vjen më pas. Këtë e mbështet edhe psikologjia. Sipas hulumtimit, njerëzit që praktikojnë vëmendjen priren të jenë më të lumtur dhe më të kënaqur me jetën e tyre. Dhe kjo është diçka për të cilën ia vlen të përpiqesh.

Vlerësoni marrëdhëniet tuaja

Marrëdhëniet nuk kanë të bëjnë vetëm me të paturit dikë me të cilin të shoqëroheni në mbrëmjen e së shtunës. Ato kanë të bëjnë me lidhjen, mirëkuptimin dhe përvojat e përbashkëta.

Studimet tregojnë se njerëzit me lidhje të forta sociale janë më të lumtur, më të shëndetshëm dhe jetojnë më gjatë. Rezulton se lumturia nuk ekziston në vakum. Ka të bëjë me lidhjen tonë me të tjerët po aq sa ka të bëjë me lidhjen tonë me veten. Ndaj, kaloni kohë cilësore me njerëzit që kanë më shumë rëndësi. Për të dëgjuar, për të kuptuar dhe për t’u siguruar që ata e dinë se sa rëndësi kanë për ju.

Mirënjohja është një praktikë e përditshme

Një tjetër pjesë e dobishme e informacionit e rrënjosur në psikologji është mirënjohja. Është më shumë sesa thjesht të ndihesh i bekuar dhe falënderues. Sipas Greater Good, praktikimi i mirënjohjes ka shumë përfitime:

Na çliron nga emocionet toksike

Nxit mësimin dhe vendimmarrjen

Përmirëson shëndetin mendor

Rezulton se lumturia nuk ka të bëjë vetëm me atë që ndodh me ne, por ka të bëjë edhe me qëndrimin tonë ndaj asaj që ndodh. Dhe asgjë nuk ndihmon në rregullimin e këtij qëndrimi më mirë sesa një dozë mirënjohjeje ditore. Nëse tashmë keni një qëndrim mirënjohës, kjo do të thotë se jeni vërtet i lumtur!

Mësoni të jeni të sjellshëm me veten tuaj

Mund të jeni kritiku më i keq i vetes, por edhe më i miri. Duke menaxhuar gjërat tuaj në mënyrë të zgjuar, kjo do të ndikojë patjetër në lumturinë dhe vetëvlerësimin tuaj. Dhe kjo ka të bëjë me  vetë-dhembshurinë, e cila në psikologji ka të bëjë me të qenët i sjellshëm dhe mirëkuptues ndaj vetes në rastet e dhimbjes ose dështimit, në vend që të jesh vetëkritik i ashpër. Është në rregull të bësh gabime, sepse të gjith bëjnë. Në vend që të fokusohemi tek të metat, përpiquni të vlerësoni pikat tuaja të forta dhe pranojeni veten ashtu siç jeni. Dhembshuria për veten nuk do të thotë të injorosh gabimet e tua. Do të thotë t’i pranosh me mirësi dhe mirëkuptim. Dhe ky pranim është një shenjë e lumturisë së vërtetë.

Mësoni të kujdeseni për trupin tuaj

Ashtu si kujdesi për shëndetin tonë mendor është i rëndësishëm, po ashtu është edhe kujdesi për trupin merr të njëjtën vlerë. Sepse ato kanë një rol të rëndësishëm për të luajtur në aspektin e lumturisë. Mos i injoroni shenjat e rraskapitjes, duke mbijetuar me ushqime të padëshiruara dhe gjumë minimal. Por, ushqehuni shëndetshëm, ushtrohuni rregullisht dhe të flini mjaftueshëm. Do të ndiheni më energjikë, më të fokusuar dhe më të lumtur. Kur kujdesemi për trupin tonë, nuk po e bëjmë vetëm për shëndetin tonë fizik, por edhe për mirëqenien tonë mendore. Kërkimet në psikologji gjithashtu e mbështesin këtë. Aktiviteti fizik i rregullt shoqërohet me ulje të simptomave të depresionit dhe ankthit dhe luan një rol të rëndësishëm në nxitjen e lumturisë.

Do të gjeni gëzim duke ndihmuar të tjerët

Njerëzit lëndojnë njerëzit. Ndërsa ata vërtet të lumturit…ndihmojnë njerëzit. Ka kuptim, apo jo? Ka diçka thellësisht përmbushëse dhe të gëzueshme për të ndihmuar të tjerët. Qoftë vullnetarizmi në një shoqatë bamirësie lokale, ndihma e një shoku me një problem ose thjesht të qenët aty për dikë në nevojë, këto përvoja ju japin një ndjenjë qëllimi dhe lumturie që asnjë arritje personale nuk mund të krahasojë. Psikologjia e shpjegon bukur këtë. Quhet “ndihmës i lartë”, një gjendje euforie e ndjekur nga një periudhë më e gjatë qetësie, e përjetuar pas kryerjes së një akti të mirë. Ndihma e të tjerëve shkakton çlirimin e endorfinës, përforcues natyral i humorit të trupit tonë, duke çuar në këtë gjendje lumturie.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu