Ballina Europë Sulmet kundër Houthis, Italia refuzon të marrë pjesë në aleancën SHBA-Mbretëri e...

Sulmet kundër Houthis, Italia refuzon të marrë pjesë në aleancën SHBA-Mbretëri e Bashkuar

27
0

Italia refuzoi të merrte pjesë në sulmet SHBA- Mbretëri e Bashkuar gjatë natës kundër objektivave Houthi në Jemen, sipas një burimi qeveritar.

Zyrtari, i cili foli në kushte anonamiteti shpjegoi se Roma preferoi të ndiqte një politikë “paqeje” në Detin e Kuq.

Sipas burimit, qeveria do të kishte nevojë për mbështetjen parlamentare për të marrë pjesë në çdo veprim ushtarak, duke e bërë të pamundur miratimin e shpejtë, raporton Reuters.

Holanda, Australia, Kanadaja dhe Bahreini ofruan mbështetje logjistike dhe inteligjente për sulmet, sipas zyrtarëve amerikanë.

Në fillim të kësaj jave, ministri italian i mbrojtjes Guido Crosetto i tha Reuters se sulmet Houthi duhej të ndaleshin pa shkaktuar një luftë të re në rajon.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera nisën muajin e kaluar Operacionin Prosperity Guardian për të mbrojtur anijet civile në Detin e Kuq të ngarkuar.

Italia njoftoi në dhjetor se do të dërgonte një anije detare në zonë pas kërkesave për mbështetje nga pronarët e anijeve, por ajo nuk u nënshkrua në misionin e udhëhequr nga SHBA, me aleatët e tjerë të BE-së që gjithashtu duket se distancohen nga nisma.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu