Ballina Sport Mësohet vendimi i Mo Salah për transferimin e tij në Superligën e...

Mësohet vendimi i Mo Salah për transferimin e tij në Superligën e Arabisë Saudite

37
0

Pikëpamja e yllit të Liverpoolit, Mohamed Salah për një transferim të mundshëm në Arabinë Saudite, me sa duket është bërë më e qartë mes një ndryshimi të rregullave të Superligës së Arabisë Saudite.

Salah ishte shumë i lidhur me një lëvizje në shtetin e Gjirit në verë, me Liverpool që refuzoi një ofertë prej 200 milionë eurosh të bërë nga Al Ittihad në ditët e fundit të afatit kalimtar veror.

Mediumi Daily Mirror pretendoi se klubi saudit kishte një ‘plan B’, i cili do të bënte ofertë për egjiptianin përsëri në janar nëse Reds nuk do të ishin konkurrent për titullin e Ligës Premier këtë sezon.

Por, me skuadrën e Jurgen Klopp aktualisht në krye të tabelës së Ligës Premier, ky plan duket sikur është venitur në këtë afat kalimtar dimëror.

Vetë Salah ka pasur një tjetër sezon të jashtëzakonshëm deri në këtë pikë, duke shënuar 14 gola dhe duke dhënë tetë asistime në 20 ndeshje të Ligës Premier, me një mesatare prej më shumë se një kontribut direkt për lojë.

Ka pasur raportime se 31-vjeçari tani po mendon të nënshkruajë një zgjatje të kontratës së tij me Liverpoolin, e cila skadon në verën e vitit 2025.

Sipas gazetarit të The Athletic, David Ornstein, ka disa që besojnë se sulmuesi ka pak dëshirë të largohet nga niveli elitar i futbollit evropian në këtë fazë.

“Disa më kanë sugjeruar se Salah ka ende oreks për të vazhduar konkurrencën në nivelin më të lartë të futbollit evropian me Liverpoolin, kështu që një largim nuk është aspak i sigurt. Kohë vendimtare përpara”, ka thënë fillimisht Ornstein.

“Liverpooli i ka menaxhuar situatat e kontratave shumë mirë në sezonet e fundit dhe nuk mendoj se ka ndonjë gjë për të sugjeruar se ata nuk do të jenë më këtu… megjithëse hierarkia e futbollit ka ndryshuar pak me largimet e Michael Edëards dhe Julian Ëard dhe ardhja e Jorg Schmadtke”, përfundoi gazetari anglez.

Një faktor tjetër që mund të hyjë në mendimin e Arabisë Saudite është një ndryshim i ri i rregullores, i cili rrit numrin e lojtarëve jo-sauditë që çdo klub mund të nënshkruajë nga tetë në 10.

Megjithatë, ndërsa tetë lojtarë janë ende pa kufi moshe, dy lojtarët e tjerë duhet të jenë lojtarë të lindur pas vitit 2003, në mënyrë që liga të “rrisë investimet në talentet e rinj”.

Ndërsa ka pasur lojtarë të huaj, si 21-vjeçari Gabri Veiga, që kanë kaluar në ligë në mosha më të reja, një numër i konsiderueshëm i fluksit të lojtarëve të verës 2023 ishin mbi moshën 30 vjeç.

Kjo, nga ana tjetër, mund të ndikojë nëse nënshkrimi i Salah ndiqet me zjarr – megjithëse blerja e një lojtari të reputacionit dhe profilit të tij do të ishte një ndryshim i lojës për ligën.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu