Ballina Bota Rreth 20 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në Kolumbi

Rreth 20 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në Kolumbi

45
0

Zyrtarët lokalë thanë se një rrëshqitje dheu në Kolumbinë veriperëndimore të premten la të paktën 18 persona të vdekur dhe rreth 30 të plagosur.

Rruga që lidh qytetet Medellin dhe Quibdo u mbyll përkohësisht pasi u dëmtua nga disa rrëshqitje dheu, i tha AFP-së një zyrtar nga zyra e guvernatorit në departamentin Choco.

Të gjendur në rrugë, “shumë njerëz” dolën nga automjetet e tyre për t’u “strehuar në një shtëpi” pranë komunës së Carmen de Atrato, “por fatkeqësisht erdhi një rrëshqitje dheu dhe i varrosi ata”, tha zyrtari, duke raportuar 18 të vdekur deri më tani.

Zëvendëspresidentja Francia Marquez tha në X se rreth 30 persona u plagosën.

Jaime Herrera, kryebashkiaku i Carmen de Atrato, i tha stacionit televiziv lokal “Caracol” se njerëzit ishin “të plagosur rëndë” nga rrëshqitja e dheut, ndërsa të tjerët ishin ende të bllokuar nën të, pa dhënë një shifër.

Imazhet në mediat sociale dhe kanalet televizive treguan makina të shkatërruara nga balta dhe rrëshqitjet e dheut.

Departamenti i Choco, i cili kufizohet me Oqeanin Paqësor dhe është vendi ku ndodhet një pyll i madh tropikal, është goditur nga reshjet e dendura të shiut në 24 orët e fundit.

Ndërsa Kolumbia po kalon një periudhë thatësire, Instituti i Hidrologjisë, Meteorologjisë dhe Studimeve Mjedisore kishte paralajmëruar më parë për rrezikun e shirave të dendur në disa departamente në kufi me Paqësorin dhe Amazonën.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu