Ballina Kuriozitete Tesla është fabrika e parë e madhe që ndalon prodhimin shkaku i...

Tesla është fabrika e parë e madhe që ndalon prodhimin shkaku i sulmeve të Houthive në Detin e Kuq

46
0

Tesla e Elon Muskut, prodhuesi i veturave elektrike, do të pezullojë operimet në fabrikën e saj, Giga pranë Berlinit për shkak të vonesave të dorëzimit të shkaktuara nga sulmet me raketa të Houthive në Detin e Kuq.

Musk fillimisht tha dje se së shpejti do të përballet me probleme të zinxhirit të furnizimit për shkak të krizës së vazhdueshme të shkaktuar nga rebelët jemenas të mbështetur nga Irani, të cilët kanë shënjestruar anijet tregtare me raketa dhe drone në rrugët ujore jetike që nga muaji dhjetor.

Ata synojnë anijet e lidhura me Izraelin sepse dënojnë sulmet dhe gjenocidin kundër popullit palestinez në Gaza.

Prodhimi i automjeteve Tesla do të ndalet midis 29 janarit dhe 11 shkurtit në uzinën Berlin-Brandenburg, me përjashtim të disa seksioneve të montimit. Më shumë se 11 mijë njerëz janë të punësuar në Tesla në Gjermani, e cila prodhon 250 mijë automjete në vit.

Kompanitë e mëdha të transportit detar, si kompania e transportit mesdhetar, Maersk dhe Hapag-Lloyd, kanë vendosur më parë të devijojnë flotat e tyre nga Deti i Kuq dhe Kanali i Suezit i Egjiptit në Kepin e Shpresës së Mirë rreth Afrikës së Jugut. Lëvizja e mallrave midis Azisë dhe Evropës u bë menjëherë më e gjatë dhe më e shtrenjtë.

Në fakt, Tesla është prodhuesi i parë i madh që ndalon prodhimin për shkak të sulmit në Detin e Kuq. Geely e Kinës dhe IKEA e Suedisë kanë paralajmëruar më parë për vonesa të mundshme të dërgesave.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu