Ballina Bota Një nga vendpushimet më të larta të skive në botë pa borë,...

Një nga vendpushimet më të larta të skive në botë pa borë, turistët të zhgënjyer

95
0

Në këtë kohë të vitit, shpatet e Gulmarg, Indi, janë zakonisht të mbushura me skiatorë, mbi borën që mbulon çdo vit Himalajet.

Por, si me shumë destinacione të njohura të skive dimërore tani, ky qytet turistik në Kashmir, po përballet me mungesën e borës, për shkak të motit të thatë të papërshtatshëm, duke zhgënjyer si udhëtarët ashtu edhe operatorët turistikë.

Resorti i skive Gulmarg, një nga më të lartat në botë, ndodhet në vargmalin Pir Panjal të Himalajeve, kufiri de facto që ndan këtë rajon të diskutueshëm midis Indisë dhe Pakistanit. Resorti ofron mbi 1330 metra terren vertikal dhe është më i famshëm për Gulmarg, që ngjitet në një lartësi prej 3980 metrash.

Pavarësisht mungesës së borës, një anëtar i stafit të resortit, pranoi për CNN se është një thatësirë e pazakontë, ndërsa tha se ka ende gjëra për turistët për të bërë në Gulmarg, si hipja në varkat e vogla, që ofrojnë pamje të mrekullueshme të majave me dëborë.

Disa nga turistët thonë se kanë bërë rezervime që në dhjetor, por kur kanë mbërritur në resort kanë mbetur të zhgënjyer, ndërsa temperaturat janë rritur, duke shkrirë edhe atë pak borë që ra.

Bhat thotë se iu desh të anulonte katër rezervime në dhjetor dhe 23 rezervime të tjera gjatë periudhës deri në 21 janar.

Në muajt e verës, Gulmarg – emri i të cilit do të thotë “Livadh me lule” – tërheq eksploruesit dhe adhuruesit e natyrës. Vendi mirëpriti një rekord prej 1.65 milionë turistësh në vitin 2023, sipas raporteve të ndryshme të mediave, duke cituar zyrtarë qeveritarë.

Raja Yaqoob, drejtor i turizmit i Kashmirit të administruar nga Indiani, mendon se sezoni i skive ka ende shpresë. Ndonëse është vonuar me 10-15 ditë për shkak të thatësisë, ai thotë se po presin borë në ditët në vijim.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu