Ballina Kuriozitete Ky është mesazhi i parë i shkruar duke shfrytëzuar pajisjen Neuralink

Ky është mesazhi i parë i shkruar duke shfrytëzuar pajisjen Neuralink

19
0

Elon Musk u mburr me një arritje të re të mundësuar nga pajisja e Neuralink.

Pasi u njoftua disa muaj më parë se kompania e Muskut, Neuralink kishte futur me sukses çipin e saj në trurin e një personi, pati diskutime të shumta në rrjet në lidhje me etikën e këtij akti dhe pasojat e mundshme.

Për disa ishte hapi i parë drejt një revolucioni falë të cilit njerëzit e paralizuar mund të ecnin, ndërsa të tjerë mendonin se ne po luanim me natyrën dhe se eksperimente të tilla nuk mund të përfundonin mirë, duke përmendur mundësinë e hakimit të trurit dhe krijimit të mbinjerëzve.

Në atë video, ai tregoi se si, vetëm me ndihmën e mendimeve të tij, ai mund të luajë shah në internet dhe përmendi se falë implantit të Neuralink, ai ishte në gjendje të luante përsëri Civilization për tetë orë në të njëjtën kohë.

Këtë javë Arbo u mburr me një tjetër arritje të madhe dhe njoftimi i tij u nda dhe u komentua nga vetë Musk. Ai ka bërë shaka në rrjetin social X se platforma e ka nxjerrë jashtë sepse mendonte se ishte bot, ndërsa X dhe Elon Mask e rikthyen pikërisht sepse ishte bot. Me këtë ai donte të thoshte, siç shkroi Musk gjatë transmetimit të atij postimi, se ishte postimi i parë në rrjetet sociale i shkruar me mendime dhe kjo, natyrisht, falë pajisjes telepatike të Neuralink.

Në videon e përmendur më parë, kur shpjegon mënyrën se si e përdor pajisjen e Neuralink, Arbo tha se mjafton të mendohet se kursori në ekran lëviz në një vend të caktuar, pas së cilës kursori lëviz në të vërtetë në atë drejtim. Gjithçka, pra, zhvillohet ekskluzivisht me mendimet e tij dhe pa përdorimin e një pajisjeje fizike.

Tani për tani, duket se pajisja e Neuralink ka vërtet potencial revolucionar dhe se teknologjia e avancuar mund të bëjë të mundur gjëra që kanë qenë të pamundura për njerëzit si Arbo, i cili është paralizuar që nga viti 2016 pas një aksidenti zhytjeje.

Megjithëse testet e deritanishme nuk kanë qenë perfekte, duket se nuk janë regjistruar probleme të mëdha apo të papritura me çipin në tru, kështu që vetë operacioni ka shkuar pa probleme, por vetëm testet afatgjata duhet të tregojnë se çfarë lloj sfidash kanë përdoruesit e Pajisjet Neuralink mund të përballen në të ardhmen.