Ballina Bota Më shumë brigada dhe më shumë armë ruse: NATO vë në pikëpyetje...

Më shumë brigada dhe më shumë armë ruse: NATO vë në pikëpyetje planet e ministrit Shoigu

19
0

Më shumë departamente, më shumë plumba dhe më shumë bomba.

Për tre ditë ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka lartësuar planet për rritjen e ushtrisë ruse.

Një mori takimesh, vizitash dhe fjalimesh filluan menjëherë pas rizgjedhjes së Vladimir Putinit.

Inteligjenca dhe komandat perëndimore po përpiqen ta interpretojnë për të kuptuar orientimet e Moskës.

E vetmja siguri është se Kremlini synon të vazhdojë të forcojë forcat e tij, duke u përpjekur t’i përqendrojë ato në dy fronte: konflikti në Ukrainë dhe reagimi ndaj zgjerimit të NATO-s në Baltik.

Dilema e mobilizimit

“Deri në fund të vitit – deklaroi Shoigu të mërkurën – ne synojmë të formojmë dy trupa ushtarake dhe tridhjetë njësi, duke përfshirë katërmbëdhjetë divizione dhe gjashtëmbëdhjetë brigada”.

Nëse këto do të ishin formacione të krijuara nga e para, do të kërkonin të paktën 220 mijë burra: një sasi personeli që nuk mund të mblidhet me regjistrimin e vullnetarëve.

Mënyra e vetme për të ushqyer kaq shumë brigada dhe divizione do të ishte një mobilizim i ri, me një draft të dytë të detyrueshëm të të rinjve pas atij të vjeshtës 2022.

Shumë ekspertë të politikës ruse priren ta përjashtojnë atë, sepse do të ishte një masë jashtëzakonisht jopopullore.

Niveli i viktimave është shumë i lartë dhe do të rrezikonte të minonte konsensusin për Kremlinin.

Në të njëjtën kohë, analistët ushtarakë theksojnë se nëse Moska dëshiron të organizojë një ofensivë për të thyer rezistencën e Kievit, ajo ka nevojë për ushtarë të tjerë, që të dërgohen për të sulmuar gjatë verës ose të trajnohen për të kompensuar humbjet e një sulmi të madh.

Dhe ata nënvizojnë se si në këtë moment, pa emërime më elektorale, Putini mund të jetë gjithashtu i gatshëm të vendosë për një masë të padëshiruar nga popullata në mënyrë që të mbyllë lojën në Ukrainë deri në vitin 2025.

Njësitë e reja

Instituti për Studimin e Luftës i lexon fjalët e Shoigut si një lloj përmbledhjeje të procesit të rritjes së ushtrisë, pa risi të veçanta.

Ministri përmendi dekretin presidencial të një muaji më parë, i cili krijoi dy rrethe të reja ushtarake: atë të Moskës dhe atë të Leningradit, të quajtur me emrin e vjetër sovjetik të qytetit.

Vitin e kaluar, tashmë u krijuan dy trupa të ushtrisë – e tetëmbëdhjetë dhe e njëzet e pesta – të destinuara për operacione në Ukrainë, të cilat morën pjesë në luftimet në Donbass.

Tani po formohet një tjetër – i dyzetekatërti – i varur nga rrethi i sapokrijuar i Leningradit: besohet se ai do të jetë i vendosur në Petrozavodsk, jo shumë larg kufirit finlandez dhe do të numërojë jo më pak se 40 mijë ushtarë të ndarë në dy ose tre njësi manovruese.

Objektivi është t’i përgjigjemi hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO, të cilat e bëjnë Rusinë inferiore në Baltik në të gjithë sektorët.

Kjo u pa edhe në stërvitjet që Aleanca po zhvillon ditët e fundit në Norvegji – të quajtura Steadfast Defender – me debutimin e aeroplanmbajtëses së re britanike “Prince of Wales” dhe praninë e aeroplanmbajtëses italiane “Garibaldi”.

Ambicia e Kremlinit është të bashkojë flotën e Baltikut dhe atë të Veriut nën një komandë të vetme, e cila është shumë më agresive sepse është e destinuar për sfidën në Atlantik: këta janë skenarë shumë të ndryshëm, në një zonë të gjerë që shkon nga Kaliningrad në Arktik.

Dhe në mungesë të përforcimeve, operacioni rrezikon të prodhojë shifra të mëdha në letër, por të përkthehet në një shumë dobësish në realitet.

Këmbësoria detare e këtyre flotës është dërguar gjithashtu muajt e fundit për të mbyllur boshllëqet në vijën e parë, duke lënë njerëz dhe automjete në tokë, dhe e njëjta gjë ka ndodhur me bateritë e lëvizshme kundërajrore.

Flotilja Dnipro

Elemente konkrete mbi qëndrimin e trupave në Ukrainë dolën gjithashtu në fjalimet e Shoigut.

Për shembull, ai njoftoi lindjen e një flotiljeje të lumit Dnipro: një njësi që kishte ekzistuar që nga koha e Carëve dhe u shpërbë vetëm me rënien e BRSS.

Këto janë varka patrullimi dhe varka speciale që përpiqen të marrin kontrollin e lumit, i cili sot shënon vijën e frontit jugor: marinsat e Kievit kanë mbajtur prej muajsh një krye urë në bregun lindor, të cilin rusët deri tani nuk kanë arritur ta zhdukin.

Më pas do të kishte një divizion të ri këmbësorie të motorizuar, madhësia e të cilit është e paqartë.

Shumë nga njësitë e dërguara në terren vitin e kaluar ishin të pajisura me automjete të blinduara të Luftës së Ftohtë, të marra nga depot kolosale sovjetike dhe të riparuara duke futur disa pajisje moderne nga punishtet shtetërore.

Ky stok gjigant tankesh dhe automjetesh të blinduara, megjithatë, do të mbarojë në muajt e ardhshëm.

Bumi në fabrikat e luftës

Ministri, megjithatë, nënvizoi ecurinë e industrisë së luftës.

“Pas hapjes së impianteve të reja, prodhimi u rrit dy herë e gjysmë. Nëse flasim për municione artilerie, rritja është njëzet e dyfish”.

Sipas vlerësimeve të inteligjencës së NATO-s – të raportuara nga CNN – sot fabrikat ruse prodhojnë 250 mijë fishekë për top çdo muaj: pothuajse trefishi i asaj që del nga farkëtimet amerikane dhe evropiane.

Synimi i Pentagonit është të ndërtojë 100 mijë në muaj vitin e ardhshëm.

Për momentin furnizimet e SHBA-ve për Kievin janë bllokuar nga opozita republikane në Kongres, duke penalizuar forcat ukrainase.

Marrë nga “Repubblica”, përktheu Albanian Post