Ballina Rajoni Wesley Clark: Serbia do ta njohë Kosovën!

Wesley Clark: Serbia do ta njohë Kosovën!

21
0

Ish-komandanti i përgjithshëm i NATO-s, Wesley Clark, ka thënë se Serbia përfundimisht do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Ai ka folur edhe për një konflikt të mundshëm në Ballkan.

Sipas tij këto janë përpjekjet e presidentit rus Vladimir Putin që ta përdorë Serbinë për ëndrrën perandorake të Rusisë.

Clark, duke folur për kontekstin aktual gjeopolitik dhe nëse Rusia po përdor Serbinë për të destabilizuar rajonin e Ballkanit, ka thënë se Serbia ka qenë mikja më besnike e Rusisë për 150 vjet.