Ballina Rajoni Këta janë dy serbët e arrestuar që dyshohet se kanë goditur 2...

Këta janë dy serbët e arrestuar që dyshohet se kanë goditur 2 vjeçaren me makinë, e më pas kanë fshehur trupin

19
0

Policia në Bor ka arrestuar Srdjan Jankoviq (50) nga fshati Luka dhe Dejan Dragijeviq (50) nga fshati Zlot, punonjës të ndërmarrjes publike “Vodovod” Bor, me dyshimin se kanë vrarë të voglën Danka Iliq (2), dhe më pas e fshehu trupin e saj në një deponi në Rrugën e vjetër të banjës.

Sipas informacioneve të deritanishme, Jankoviq akuzohet se ka drejtuar veturën zyrtare që ka goditur Dankën dhe është ndaluar pasi ka pranuar veprën penale.

Një ditë më parë, pra dje kanë qenë në vend dhe kanë treguar diçka në polici.

Supozohet se pikërisht atëherë ata kanë pranuar krimin.

Dyshohet se testet e ADN-së zbuluan gjurmë gjaku që i përkisnin vajzës në automjet dhe kjo ishte një nga provat vendimtare për arrestimin e të dyve.

Kujtojmë se kërkimi për vajzën Danko Iliq ka nisur më 26 mars pasi nëna e saj ka deklaruar të zhdukur nga prona në Banjsko Polje.

Pasoi një kontroll i gjerë i zonës, policia intervistoi dëshmitarët dhe kur u shfaq një video nga Vjena që tregonte një vajzë që i ngjante Danka Iliçit, kërkimi u shtri në Austri.

Policia austriake ka bërë të ditur se është vërtetuar se fëmija nga ajo video nuk është Danka Iliq. Një ditë më vonë, Vuçiq njoftoi se Danka ishte vrarë, se dy persona ishin arrestuar dhe se ata e kishin pranuar krimin.

Njoftoi MPB-ja

Kujtojmë se më herët gjatë ditës së sotme MPB-ja kishte njoftuar për krimin.

“Pjesëtarët e MPB-së, pas një operacioni të gjerë dhjetëditor, kontrolleve të hollësishme të të gjitha gjurmëve dhe informacioneve, arrestuan S.J. (1974) dhe D.D. (1974), të dy nga Bori, nën dyshimin për vrasjen e vajzës dyvjeçare Danka Iliq, thuhet në njoftimin e MPB-së. Dy të dyshuarit kanë pranuar plotësisht kryerjen e këtij krimi, ndërsa kërkimet për gjetjen e trupit vijojnë. Policia vazhdon të punojë intensivisht në këtë rast, për të cilin me kohë do ta informojë opinionin”, njoftuan nga MPB-ja.