Ballina Sport ​Enrique: Ndaj Dortmundit luajmë vetëm për fitore

​Enrique: Ndaj Dortmundit luajmë vetëm për fitore

15
0

PSG dëshiron të arrijë në finalen e Ligës së Kampionëve. Skuadra e Luis Enrique -s, e freskët nga fitorja e Ligue 1, është gjithashtu në kërkim të suksesit në Evropë. Nesër Borussia Dortmund do të mbërrijë në “Parc des Princes” për ndeshjen e dytë gjysmëfinale. 1 majin e kaluar, në ndeshjen e parë, gjermanët fituan 1-0 falë golit të Füllkrug. Prandaj, gjithçka është ende e hapur.

“Nëse gjërat shkojnë keq, ne do të duhet të jemi gati. Kemi kaluar të gjithë sezonin duke folur për ndeshjet me lojtarët. Unë iu thashë të mos ankohen nëse bëjnë gabime në fushë. Por përkundrazi, të vazhdojë të qëndrojë në lojë. Si sportist do të duartrokisnim kundërshtarin edhe nëse nuk e meritonte. Do ta urojmë dhe të nesërmen do të jemi absolutisht të neveritur nëse gjërat shkojnë keq”, tha Luis Enrique, përcjellë KosovaPress.

“Objektivi nuk është të fitojmë me dy gola, por të fitojmë ndeshjen. Nëse do të shënonim dy gola shumë shpejt, e dimë që kundërshtari do të duhet të reagojë. Gonçalo Ramos si titullar? Unë kam besim të plotë te të gjithë lojtarët e mi Çdokush mund ta fillojë ndeshjen nga minuta e parë”, shtoi ai.

Në fund, Enrique foli edhe për rolin e Mbappes në këto ndeshje.

“Ne kemi një qëllim të përbashkët, prandaj ne gjithmonë përpiqemi të marrim topin nga prapa dhe t’u shërbejmë sulmuesve në mënyrën më të mirë. Lojtarët mund të jenë të shkëlqyer, por ata duhet të ndihmojnë në mbrojtje dhe mbrojtësit tanë duhet të na ndihmojnë të çojmë topin përpara”, theksoi ai.