Ballina Bota Tragjike/ Dreka fatale me tre të vdekur, gruaja nuk pranon krimin kundër...

Tragjike/ Dreka fatale me tre të vdekur, gruaja nuk pranon krimin kundër të ftuarve pasi u shërbeu..!

25
0

Një grua australiane që dyshohet se vrau tre persona me një drekë me kërpudha helmuese, është deklaruar e pafajshme për vrasjen. Erin Patterson, 49 vjeç, po përballet me tre akuza për vrasje dhe dy akuza për tentativë vrasjeje mbi vaktin fatal me mish viçi në korrik të vitit të kaluar. Policia gjithashtu pretendon se ajo u përpoq të vriste burrin e saj të larguar në tre raste të tjera.

Zonja Patterson ka pretenduar gjithmonë pafajësinë. Ajo ka thënë vazhdimisht se nuk i helmoi qëllimisht të ftuarit e saj dhe të martën në Gjykatën e Magjistraturës së Latrobe Valley iu kërkua të pranonte zyrtarisht akuzat kundër saj. “Nuk jam fajtore”, tha ajo, duke u shfaqur përmes një lidhjeje video. Rasti i çuditshëm ka mbërthyer botën dhe ka lënë një komunitet rajonal viktorian të shqetësuar.

Zonja Patterson shtroi një drekë në shtëpinë e saj në Leongatha, dy orë me makinë në jug-lindje të Melburnit, më 29 korrik. Të pranishëm ishin ish-vjehërrit e saj Gail dhe Don Patterson, së bashku me motrën e Gail, Heather Wilkinson dhe burrin e Heather, Ian. Policia ka thënë se bashkëshorti i zonjës Patterson, Simon Patterson, ishte gjithashtu i ftuar, por nuk ia doli dot në minutën e fundit.

Disa orë pasi hëngrën vaktin, të katër të ftuarit u sëmurën me atë që fillimisht menduan se ishte një helmim i rëndë ushqimor. Brenda pak ditësh, çifti Patterson, të dy 70 vjeç dhe zonja Wilkinson, 66 vjeç, vdiqën. Wilkinson, 68 vjeç, mbijetoi, pasi kaloi pothuajse tre muaj në spital.

Policia thotë se ata besojnë se të katër hëngrën kërpudhat e vdekjes me kupë- të cilat janë shumë vdekjeprurëse nëse gëlltiten. Zonja Patterson u akuzua si e dyshuar nga policia pasi u shfaq e padëmtuar pas drekës.

Pas muajsh hetimi, detektivët dyshohet se zbuluan tre përpjekje të tjera për vrasje që zonja Patterson bëri kundër burrit të saj të larguar midis 2021 dhe 2022, dhe në nëntor ajo u arrestua dhe u akuzua zyrtarisht për tetë vepra në total. Çështja e saj tani do të përcillet me shpejtësi në Gjykatën e Lartë të Victoria në Melburn për gjykim, me seancën e saj të parë të planifikuar për më 23 maj.